SME

Milión prehratí a popularita. Ľudí oklamala hudobná skupina vytvorená umelou inteligenciou

Ozval sa hudobník, ktorého projekt podozrivo pripomína.

AI hudobná skupina The Velvet Sundown.AI hudobná skupina The Velvet Sundown. (Zdroj: The Velvet Sundown)

BRATISLAVA. Každá skladba skupiny The Velvet Sundown ponúka niečo iné. Folk, Indie, jemný rock, blues gitarové sóla, atmosféru 70. rokov a akoby zmes hudby Crosby, Stills, Nash & Young, Fleetwood Mac, Nicka Draka či Bon Iver. Nie je to príliš náročná hudba.

The Velvet Sundown však zrejme nezáleží na názore hudobných recenzií či poslucháčov a poslucháčok. Nie preto, že by boli členovia a členky outsidermi, ktorí rebelujú proti hudobnému priemyslu.

Skupina, ktorá má viac ako milión prehratí na platforme Spotify a stala sa virálnou, je vytvorená AI. Rovnako aj ich história, propagačné obrázky či albumy, ktoré vydáva ako na bežiacom páse.

SkryťVypnúť reklamu

No mnohí ľudia ju cez Spotify počúvali bez toho, že by o jej pôvode vedeli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hudba zložená počas dlhých nocí

Podozrivo vyzerali už fotografie, na ktorých vyzerá štvorica mužov, akoby vyskočila z indie hudobného kalendára. Hudba skupiny pôsobí priemerne - neurazí, ani príliš nenadchne. V tvorbe preto nehľadajte žiadnu tradíciu či inováciu žánrov, prípadne spoločenské alebo politické okolnosti. The Velvet Sundwon je to jedno.

"Nejde o trik – je to zrkadlo. Je to umelecká provokácia, ktorá má spochybniť hranice autorstva, identity a samotnej budúcnosti hudby v ére umelej inteligencie," píše sa v profile kapely na Spotify s tým, že The Velvet Sundown existuje niekde medzi človekom a strojom.

Spočiatku sa však The Velvet Sundown opisovala ako „syntetický hudobný projekt vedený ľudskou kreatívnou víziou“, a popierala, že ide o výtvor umelej inteligencie.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto je naša hudba, ktorú sme zložili počas dlhých, prepotených nocí v stiesnenom bungalove v Kalifornii. Skutočné nástroje, skutočná myseľ, skutočná duša. Každý akord, každý text, každá chyba – všetko je ľudské,“ napísala kapela na svojom profile na sieti X.

Portál The Fader priniesol 7. júla informáciu o osobe s falošným menom, ktorá sa označovala za externého spolupracovníka kapely. Komunikoval s médiami a uviedol, že skupina pri tvorbe skladieb používa generatívnu AI platformu Suno. Oficiálne sociálne kanály kapely to popreli, neskôr sa však ku všetkému priznali.

Súvisiaci článok Chat GPT nie je ako Google. Musíte s ním viac konverzovať, a potom sa viac dozviete Čítajte 

Ohrození sú nezávislí umelci

Veľkým otáznikom zostáva, prečo žijeme v dobe, keď streamovacie platformy nemajú žiadnu zákonnú povinnosť označovať AI hudbu.

Umelo vytvorenú hudbu do playlistov podľa zamestnancov Spotify neradia manuálne, sú to algoritmy, ktoré môžu zvýhodniť tvorbu AI. „Chceme, aby sa skutoční ľudia presadili ako umelci a tvorcovia. Čo je však kreativita vo veku umelej inteligencie? Čo je to hudba?“ hovoril zakladateľ a šéf Spotify Daniel Ek v reakcii na situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Odpoveď mu ešte minulý rok dalo viac ako 200 umelcov vrátane Billie Eilish, Nicki Minaj či Arkells, keď podpísali list Aliancie pre ochranu práv umelcov. Nezisková organizácia na ochranu práv umelcov v otvorenom liste vyzvala technologické spoločnosti, vývojárov, platformy a služby digitálnej hudby zamerané na umelú inteligenciu, aby prestali používať umelú inteligenciu na „porušovanie a znehodnocovanie práv ľudských umelcov“.

Umelú inteligenciu vítajú niektorí hudobní producenti. Vidia v nej novú dimenziu, ako napríklad Timbaland či Ryan Tedder zo skupiny OneRepublic. Iní ju vnímajú ako hrozbu pre kreatívny priemysel.

Nejde pritom o ojedinelý prípad AI v hudobnom priemysle. Liz Pelly, autorka knihy Mood Machine: The Rise of Spotify and the Costs of the Perfect Playlist, upozornila na to, že nezávislí umelci môžu byť zneužívaní ľuďmi stojacimi za AI kapelami, ktorí môžu vytvárať skladby trénované na ich hudbe.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorila napríklad o prípade z roku 2023, keď sa na sociálnych sieťach TikTok, Spotify a YouTube objavila skladba, ktorá použila AI generované vokály, vydávajúce sa za speváka The Weeknda a rapera Draka. Spoločnosť Universal Music Group vyhlásila, že išlo o „obsah vytvorený generatívnou AI“ a skladba bola krátko po zverejnení odstránená.

Nie je jasné, na akej hudbe boli trénované albumy skupiny The Velvet Sundown, čo podľa kritikov predstavuje problém. Nezávislí umelci totiž môžu prichádzať o kompenzáciu.

„Musíme zabezpečiť, že sa nebudú chrániť len záujmy popových hviezd – každý umelec by mal mať možnosť vedieť, či bola jeho tvorba takto zneužitá,“ povedala Pellyová.

Chyť gitaru a nie prekliatu myš

Rovnako otáznou je aj autentickosť. Billie Eilish vytvorila svoj najnovším album s tým, že sa chcela opäť nájsť. Pre Taylor Swiftovú bol posledný album záchranným lanom a nahrávka Cowboy Carter od Beyoncé sa zrodila zo skúsenosti, keď sa speváčka necítila vítaná medzi tradičnými country umelcami a umelkyňami v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Príbehy, kontext a autentickosť pri interpretoch a interpretkách je pridaná hodnota ich hudby. So všetkými detailami, menšími postrehmi, narážkami zrazu získavajú poslucháči nový pohľad na ich tvorbu. To je niečo, čo hudba vytvorená AI ponúknuť nevie.

Napriek tomu sa virtuálnej kapele podarilo dostať do playlistov a získať si poslucháčov. „Je to demotivujúce,“ povedal pre CBC Kristian Heironimus, hudobník z Floridy, ktorý nahráva a koncertuje pod menom Velvet Meadow.

Heironimus bol rozčarovaný z toho, ako si The Velvet Sundown získava obrovskú popularitu. Zdalo sa mu predovšetkým to, že niektoré prvky názvu a vizuálu nápadne pripomínajú jeho vlastné.

Rozhodol sa preto nahrať "diss track" s názvom The Velvet Sundown, ktorý vyšiel 1. júla. „Chyť skutočnú gitaru, nie tú prekliatu myš,“ spieva v pesničke. „Prejdi si tým, čím ja a všetci umelci, ktorým krvácajú prsty.“

SkryťVypnúť reklamu

Heironimus vyzýva The Velvet Sundown na súboj v ich vlastnej hre. Robí si žarty z AI kapely a zároveň využíva jej meno, aby jeho skladba zarezonovala v algoritmoch. „Ako umelci ju jednoducho musíme prekonať, ako najlepšie vieme,“ povedal.

Načítavam video...

Ľudia by mali vedieť, kedy je hudba AI

Šéf inovácií streamovacej služby Deezer Aurélien Hérault pre The Guardian uviedol, že spoločnosť používa detekčný softvér, ktorý identifikuje a označuje AI generované skladby.

„Momentálne si myslím, že platformy musia byť transparentné a snažiť sa informovať používateľov. V období, ktoré nazývam ‚naturalizácia AI‘, je dôležité dať ľuďom vedieť, kedy je AI použitá a kedy nie,“ vysvetlil.

Zároveň nevylúčil, že v budúcnosti sa označovanie zruší, ak sa AI hudba stane populárnejšou a hudobníci ju začnú využívať ako „nástroj“. Deezer dodal, že 18 percent všetkej hudby, ktorá je na platformu denne pridaná, je vytvorená umelo. Ide o viac ako 20-tisíc skladieb, ktoré vznikajú kompletne pomocou umelej inteligencie.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti Spotify neoznačuje hudbu ako vytvorenú AI a už predtým čelila spoločnosť kritike za to, že niektoré playlisty napĺňala hudbou od fiktívnych projektov produkujúcich generickú hudbu.

Hovorca Spotify konštatoval, že spoločnosť nedáva AI generovanej hudbe žiadnu prioritu. „Všetka hudba na Spotify vrátane tej vytvorenej AI je vytvorená, vlastnená a nahraná licencovanými tretími stranami,“ povedal.

Umelá inteligencia

Miliardár Elon Musk.

Spoločnosť tvrdí, že za to môže aktualizácia softvéru, Grok mal fungovať viac ako človek.


TASR 5
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
Súvisiace témy: Spotify, Hudba
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  2. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  3. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  4. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  6. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  7. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  8. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  1. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  2. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  3. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  4. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  5. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  8. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 13 630
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 6 319
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 267
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 376
  5. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 2 926
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 270
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 070
  8. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 1 580
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 539
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 389
  3. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 108
  4. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 536
  5. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 213
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 034
  7. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 4 700
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 548
  1. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  2. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  3. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  4. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  5. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  6. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  7. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  8. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
SkryťZatvoriť reklamu