VIEDEŇ. Rakúska metropola Viedeň bude dejiskom budúcoročnej speváckej súťaže Eurovision Song Contest. V stredu to oznámil rakúsky verejnoprávny vysielateľ ORF.
Finále je naplánované na 16. mája, uskutoční sa vo viedenskej Stadthalle, pričom semifinále sú naplánované na 12. a 14. mája.
Keďže tento rok vo švajčiarskom Bazileji zvíťazil Rakúšan JJ (Johannes Pietsch) s piesňou „Wasted Love“, ktorá spojila techno beaty s operným spevom, úloha organizátora pre edíciu 2026 tak automaticky pripadla Rakúsku.
Viedeň, ktorá už predtým hostila túto prestížnu udalosť v rokoch 1967 a 2015, porazila tirolské mesto Innsbruck.
Eurovízia, založená v roku 1955, sa stala najvýznamnejšou platformou pre popovú hudbu, ktorá preslávila švédsku skupinu ABBA a podporila kariéry umelcov ako Celine Dion, Cliff Richard či Olivia Newton-John.