Dizzee Rascal - najúspešnejší a najznámejší predstaviteľ nového štýlu grime. FOTO - DIZZEERASCAL.NET |
Odborníci a znalci žánru budú asi protestovať, lebo s hip-hopom má grime spoločný iba svojský rapový prejav. Vychádza úplne z iných koreňov, preferuje syntetizátory a elektronické zvuky evokujúce osemdesiate roky. Rád si vypožičiava pozadie z druhotriednych akčných filmov, pohráva sa so zvukmi z videohier alebo mobilných telefónov.
Vo všeobecnosti sa grime chápe ako nástupca uznávaného hnutia uk garage a miesto jeho vzniku sa spája s londýnskou štvrťou East End a vysielaním pirátskych rádiostaníc. Do značnej miery ide aj o odpoveď na americké r'n'b a britský 2step, pre ktorý sú charakteristické jemnejšie (často zrýchlené) vokálové pasáže a celkovo tanečný disko nádych.
Hudobne je spriaznený aj s breakbeatom či drum'n'bassom, občas v ňom zarezonujú odkazy na jungle a rave scénu. Ak si od neho odmyslíte rapový prejav, dostanete ďalší štýl - dubstep. Za posledné tri roky sa stihol rozvetviť na ďalšie subžánre, najznámejšie z nich sú eskibeat a hyperdub.
Grime sa zvykne často zamieňať s podobne znejúcou britskou urban music, ktorej dominantným predstaviteľom je Roots Manuva. Hudobne sú totiž oba žánre veľmi spriaznené, no rozdiel je v technike rapovania - kým v urban music je skôr klasická hip-hopová, pri grime je rap veľmi rýchly.
Za súčasného lídra nového štýlu médiá považujú vychádzajúcu hviezdu britského šoubiznisu, rappera a producenta Dizzeeho Rascala. Druhým krstným otcom grime scény je jeho bývalý kolega zo združenia Roll Deep Crew, Wiley. Za zmienku určite stojí, že debutový album Dizzeeho Rascala Boy in Da Corner v roku 2003 vyhral prestížnu Mercury Music Prize, čo sa mu podarilo ako prvému rapperovi a zároveň najmladšej osobe (mal 19 rokov) v histórii tejto ceny. Za výborný druhý album Showtime zase získal cenu časopisu New Music Express za inovatívny prístup k hudbe.
V súčasnosti sa grimom na svojich najnovších albumoch nechali ovplyvniť aj ďalší umelci ako Dynamite MC zo zoskupenia okolo Roniho Sizea, Busdriver či Diplo. Aj slávni Basement Jaxx nahrali spoločne s Dizzee Rascalom skladbu Lucky Star. Po masovom úspechu tohto hudobného žánru sa však mnohí jeho protagonisti pozerajú do budúcnosti s nedôverou. Na britskej scéne panuje strach, že pôvodnú myšlienku alternatívneho protestu absorbuje stredný prúd a chytia sa jej veľké vydavateľstvá.
Ak chcete mať predstavu, ako tento štýl znie, na internete existuje niekoľko stránok, kde sú na stiahnutie voľne prístupné mixované sety. Momentálnym trendom je opúšťanie tradičnej rytmickej štruktúry skladieb a príklon k rôznym hybridným formám od trojštvrťového taktu až po komplikované exotické rytmy (v jednom z nich je napríklad aj z hitparád známa skladba Dream od Dizzeeho Rascala).
Je len otázkou času, kedy vás v nejakej hitparáde prekvapí zvuk tvrdej skreslenej basy, neklasických posekaných bicích a guľometného rapového prejavu. Ak ste dodnes považovali za najprogresívnejší producentský tím hip-hopu príbuznej hudby amerických The Neptunes, zamerajte pozornosť na Londýn. Myslieť si, že dnes sa už nerodí nová a originálna hudba, je naivné a pohodlné.