NITRA - Prvú stálu expozíciu holokaustu na Slovensku Osudy slovenských Židov otvorili včera v nitrianskej synagóge.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
FOTO
Expozícia je výpoveďou o hrôzach holokaustu. Pripomína, že každý z predmetov patril konkrétnemu človeku. Mydlo vyrobené z ľudských kostí v Ravensbrucku sa viaže k Zuzane Bočekovej, koža z predlaktia s vytetovaným väzenským číslom A 23384 Iboji Neuwirthovej z Osvienčimu, modlitebný plášť talid zasa používal Ladislav Guttman v Dachau, Mauthausen a Buchenwald.
Pripomenul, že práve v Nitre žila jedna z najstarších a najvýznamnejších židovských komunít na Slovensku. Bola v nej aj židovská škola ješiva, ktorá bola poslednou funkčnou ješivou v nacistami okupovanej Európe. Z Nitry odtransportovali 4 363 Židov. Spomienkou na nich je synagóga, ktorú mesto zrekonštuovalo a pred dvomi rokmi otvorilo na kultúrne účely.
Vedenie Slovenského národného múzea - Múzea židovskej kultúry za záchranu synagógy udelilo obyvateľom mesta medailu Chatama Sófera, ktorú prevzal primátor Ferdinad Vítek. V Nitre ju včera dostal aj prezident Ivan Gašparovič za pomoc pri realizácii židovského symbolu v Kremničke a za pomoc pri rozvoji múzea. (bej)
K exponátom múzea patrí aj kus kože s vytetovaným číslom. Každý exponát sa spája s konkrétnym človekom. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ