Bratislava 9. septembra (TASR) - Najkrajšie ilustrácie z celého sveta vystavujú oddnes v bratislavskom Dome kultúry na námestí SNP, kde sa začína 20. ročník Bienále ilustrácií Bratislava. Nechýba medzi nimi ani čerstvý nositeľ Grand Prix BIB 2005 Iránčan Ali Reza Goldouzian.
Mená najúspešnejších ilustrátorov dnes vyhlásili na medzinárodnej tlačovej konferencii, 13-členná porota hodnotila originály 2966 ilustrácií 411 výtvarníkov zo 48 štátov sveta. Ocenenia Zlaté jablká sa rozkotúľali do Dánska, odkiaľ je Lilian Broeggerová, i do prvýkrát prihlásenej Južnej Kórey, kde žije Byoung- Ho Han, ale i na Slovensko Ľuboslavovi Paľovi. Zlaté jablko má od dnes aj Poliak Pawe Pawlak a výtvarníčka Sara z Francúzska. Tohoročná Plaketa BIB patrí Pablovi Amargovi zo Španielska, Carllovi Cneutovi z Belgicka, Francúzovi Alainovi Gauthierovi, Kanaďanovi Pierre Prattovi a Komako Sakaiovej z Japonska. Čestné uznania získali indické vydavateľstvo Katha, ďalej Murti Bunanta Foundation z Indonézie a bieloruské vydavateľstvo Marya Jagoudzik. Predsedníčka poroty Maha Bulos pochválila vysokú kvalitu diel.
Na výstave súťažných ilustrácií, ktorú dnes popoludní slávnostne otvoria, je o sto autorov viac ako pred dvoma rokmi. "Je tu 48 krajín, 410 ilustrátorov a okrem toho sú sprievodné výstavy, v rámci tejto haly osem a mimo Domu umenia asi 10 v jednotlivých inštitútoch a galériách," priblížila program BIB komisárka výstav Barbara Brathová. Neprekvapilo ju, že sa medzi ocenených dostal aj domáci autor. "Slovenská ilustrátorská škola je veľmi silná, je založená na základoch Vincenta Hložníka, Albína Brunovského, Dušan Kállay stále vedie svoje oddelenie na Vysokej škole výtvarných umení a z jeho dielne vychádzajú veľmi talentovaní ilustrátori," povedala. Návštevníkom odporúča, aby výstavy BIB navštívili aj viackrát, keďže sa to množstvo naraz pozrieť ani nedá. Bienále bude otvorené denne až do 31. októbra.
K programu tento rok patrí aj Medzinárodné sympózium BIB na tému Psychologické a sociálne aspekty ilustračnej tvorby k Andresenovmu dielu, ktoré sa koná cez víkend v Dome kultúry. Zahraniční hostia sa schádzajú aj na UNESCO-BIB workshop Albína Brunovského, ktorý sa začne v nedeľu v Galbovom mlyne pod vedením Dušana Kállaya a potrvá do 17. septembra.
Od vzniku BIB v roku 1967 sa na bienále v Bratislave predstavilo 5796 ilustrátorov zo 100 krajín všetkých kontinentov a 47 680 originálov ilustrácií.