
Zopakuje gladiátor oscarový úspech z minulého roku? Na snímke Russell Crowe v úlohe geniálneho matematika vo filme Čistá duša režiséra Rona Howarda. FOTO - REUTERS
„Priznám sa, trochu ma to škrie. No nedá sa nič robiť, život ide ďalej,“ povedal vo včerajšom telefonickom rozhovore pre SME český režisér Jan Svěrák, ktorého film Tmavomodrý svet sa nakoniec nedostal do pätice nominovaných snímok na Oscara v kategórii neanglicky nahovorený film. „Mal som informácie, že Tmavomodrý svet bol v užšom výbere a aj v Amerike sa stretol so slušným ohlasom. Vidíte, akademici mali iný názor.“
Rozporné recenzie
Ako je známe, americké recenzie priniesli zmiešané hodnotenie Svěrákovho filmu. Kritici väčšinou ocenili historický rámec a upozornili na sentimentálnu milostnú zápletku. Prestížne Los Angeles Times označili snímku za rozkošatený epos, ktorý je zbytočne zdĺhavý a konvenčný.
Najviac nominácií na Oscara prisúdili členovia Americkej filmovej akadémie Pánovi prsteňov: Spoločenstvu prsteňa. Epická fantázia režiséra Petra Jacksona získala vo včerajšom vyhlásení trinásť nominácií. Do kategórie najlepší film roka sa okrem Pána prsteňov dostala dráma Čistá duša a muzikál Moulin Rouge, ktoré získali po osem nominácií. Ďalej sa medzi vyvolených dostali snímky Gosford Park a In the Bedroom.
Tohtoročný 74. ročník odovzdávania Oscarov sa uskutoční v Hollywoode 24. marca.
Pán prsteňov je obozretný
Trinásť nominácií pre Pána prsteňov je dosť, ale viacerí upozorňujú na Zlaté glóbusy. Putovanie mladého hobita Froda, ktoré zlomilo viaceré divácke rekordy, nezískalo ani jeden glóbus. Prehĺbi sa frustrácia na Oscaroch? Režisér Peter Jackson je obozretný: „Aspoň jeden-dva Oscary by mohol náš film dostať. Ale radšej som ticho, lebo výsledky môžu byť pre nás rozčarovaním.“
Pán prsteňov sa uplynulé dni skloňoval v Amerike aj v súvislosti so súdmi. Denník Pána prsteňov, chronologický prepis slávnej trilógie britského spisovateľa J. R. R. Tolkiena, ktorý zostavil americký vydavateľ Michael W. Perry pre svoje nakladateľstvo Inkling Books, zatiaľ čitatelia nedostanú. Sudkyňa Barbara Rothsteinová vydanie denníka zakázala, pretože porušuje autorské práva, ktorých vlastníkmi sú Tolkienovi dediči.
Problémy s originálom
„Zmienený denník sa snaží prerozprávať Pána prsteňov odlišnou formou,“ hovorí Wendy Strothmanová, výkonná viceprezidentka Tolkienovho amerického vydavateľa, spoločnosti Houghton Mifflin. „To však nemôžeme tolerovať. Sme presvedčení, že ľudia, ktorí chcú čítať Pána prsteňov, by mali mať k dispozícii originál.“
Perry tvrdí, že jeho dielo sa nesnaží Pána prsteňov kopírovať - iba v ňom chcel chronologicky usporiadať fakty a postavy z časovo mnohovrstevnatého Tolkienovho epického príbehu. „Nesnažil som sa o napínavé čítanie. Úprimne povedané, je to skôr nudný, ale prehľadný slovník,“ cituje Perryho spravodajský server Salon.com.
Amélia s Oscarom?
Európsky film minulého roku Amélia z Montmartru predpoklady naplnil. Pred týždňom pozbieral trinásť nominácií na výročné francúzske filmové ocenenie César, včera nominácie rozšíril aj na Oscara.
Snímka rovnako európskeho režiséra Jeana-Pierra Jeuneta chce zakončiť spanilú jazdu francúzskej kinematografie, ktorá v zahraničí vysoko prekonala rekord z roku 1999, keď na filmy vo francúzštine prišlo na svete 26 miliónov ľudí. Podľa spoločnosti Unifrance, ktorá zaisťuje propagáciu francúzskych filmov vo svete, sa minulý rok zvýšila návštevnosť francúzskych diel v cudzine o 120 percent.
Záujem o snímky sa strojnásobil v susednom Nemecku, v Spojených štátoch a Španielsku na ne prišlo dvaapolkrát viac ľudí. Na čele je Amélia z Montmartru, no veľký záujem divákov vyvolali napínavé Purpurové rieky, komédia Kondomédia, na minuloročného Oscara nominovaný film Každý to rád inak Agnes Jaouiovej či stredoveká legenda v hollywoodskom štýle Bratstvo vlkov.
V kategórii neanglicky nahovorený film bude pre Améliu najväčším rivalom asi snímka Danisa Tanovica Zem nikoho, ktorá si pred tromi týždňami odniesla z Hollywoodu Zlatý glóbus.