
Rómska hudba sa teší stále veľkej obľube. Najmä v našich končinách sme ale veľakrát svedkami jej takmer gýčovitému spracovaniu, čím sa u veľkej časti obyvateľstva vytvára k nej odpor. Tento fakt ale nemusí platiť vždy, pretože svetlou výnimkou je napr. produkcia Věry Bílej, alebo takisto českých Terne Čhave, maďarských Parno Graszt, prípadne Romano Drom. Aspoň tieto mená sú už pozitívne zafixované i v širšom Európskom podvedomí. Nikto z uvedených interpretov sa ale doteraz nepokúsil rómsky folklór vkusne z kombinovať s tanečnou elektronickou hudbou a jazzom. Dela Dap sa to podarilo. Ich debutový album „Cigani Ruzsa + Angelo“ nepostráda pôsobivú rómsku melodiku, súčasné aranžmá a najmä to, že ich hudba v tomto nevšednom spojení dokáže skutočne zapôsobiť.
Dela Dap je vlastne zoskupením dosť rôznorodých hudobníkov. Skupinu založil pred tromi rokmi v Prahe narodený a vyštudovaný maliar Stani Vana. Celá myšlienka ale vznikla v Budapešti, kde sa Vana stretol so speváčkou Melindou Stoikovou a klaviristom a aranžérom Tiborom Barkoczym. To čo ich zväzovalo bola ako láska k tradícii, tak i k jazzu, čo nepochybne poznačilo aj ich neskoršiu kariéru . Z ich počiatočných názvov ako „Nu-Roma“ alebo „Nu-Gipsy“ neskôr vznikol ešte jednoduchší „Dela Dap“, čo v rómčine znamená niečo ako zostaň v rytme. I keď história tejto skupiny nie je dlhá, jej hlavní protagonisti sa môžu pochváliť i ďalšími aktivitami. Stani Vana sa venoval popri maľovaniu aj hudobnému producenstvu, Melinda Stoiková študovala vo Viedni piano a spev a takisto nezaostáva aj Tibor Barkóczy, ktorý je absolventom známeho Franz Lisztovho konzervatória. Posledne menovaná dvojica svoje hudobné skúsenosti získala aj vďaka rakúskemu spevákovi Louis Austenovi, pretože niekoľko rokov účinkovala v jeho sprievodnej skupine. Pripomeniem, že tento spevák zase pre zmenu spájal svoj takmer barový prejav, s progresívnou elektronikou, čo nedávno dokázal na vypredanom vystúpení v jednom nemenovanom bratislavskom klube.
Zahoďte teda svoje predsudky a pokiaľ to bude možné siahnite po hudbe Dela Dap. V tomto prípade neurazia ani ich rómske korene a ani ich citlivá akademickosť. Inteligentný rómsky pop má aj u náročnejšieho poslucháča svoje pevné miesto. Pri albume „Cigani Ruzsa + Angelo“ si môžete zatancovať a zároveň sa aj príjemne odreagovať. Je to titul, ktorým by sa mohlo pozitívne inšpirovať množstvo domácich interpretov. Snáď ich čas ešte príde.
Robo Gregor