SKOPJE 7. októbra (SITA/AFP) - Kultúrne dedičstvo bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko vyrabovali zločinecké gangy. Tvrdia to macedónski archeológovia. Krajina, ktorá sa nedávno ocitla na pokraji občianskej vojny, prišla podľa nich od získania nezávislosti o viac ako milión archeologických predmetov.
"To, čo sa stalo za posledných 10 rokov, je strašné," hovorí profesor histórie na Macedónskej univerzite v Skopje Viktor Lilčič. Medzi predmety, ktoré zločinci rozkradli a prepašovali von z krajiny, patria drahokamy, mince a zbrane. Najstaršie z nich pochádzajú zo 7. storočia pred našim letopočtom. Podľa riaditeľa vládneho oddelenia na ochranu kultúrneho dedičstva Jovana Ristova takto zmizlo až 80 percent archeologických pokladov. Zlodejov zaujímajú aj hodnotné ikony z byzantského obdobia. Najnovšie, len pred niekoľkými dňami, Macedónsko definitívne prišlo aj o celý pohrebný voz s kostrovými pozostatkami z antických čias.
Väčšina tých, čo rabujú archeologické náleziská, sú miestni obyvatelia. Pašerácke gangy im za predmety dobre zaplatia a historické artefakty končia u súkromných zberateľov v krajinách EÚ. V centre hlavného mesta Skopje existuje dokonca podľa numizmatika Nikolu Seldarova špeciálny trh na obchodovanie s historickými predmetmi.
Macedónsko je krajinou s mimoriadne bohatou históriou. Na jeho územie zasahoval vplyv antických Grékov, Byzantskej ríše i starého bulharského cárstva.