SME

Najlepšími filmami Berlinale sa stali Bloody Sunday a Spirited Away

Zlatého medveďa za najlepší film 52. ročníka berlínskeho Medzinárodného filmového festivalu Berlinale dnes udelili dvom snímkam ...

Berlín 17. februára (TASR) - O Zlatého medveďa za najlepší film Medzinárodného filmového festivalu Berlinale sa tento rok podelili snímka Bloody Sunday od britského režiséra Paula Greengrassa a animovaný dobrodružný film Spirited Away japonského režiséra Hajaoa Mijazakiho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Desaťčlenná medzinárodná porota 52. ročníka berlínskeho filmového festivalu pod vedením indickej režisérky Miry Nairovej podľa oznámenia ocenila Bloody Sunday, dramatizáciu najznámejšieho incidentu v severoírskom konflikte, za "mimoriadnu autentickosť", a Mijazakiho film za spojenie výraznej japonskej identity s univerzálnymi kvalitami.

SkryťVypnúť reklamu

Z troch amerických zástupcov z celkovo 23 súťažiacich filmov získala jednu z hlavných cien len jediná snímka, keď Strieborného medveďa pre najlepšiu herečku získala Halle Berryová za úlohu alkoholičky, ktorá musí po poprave manžela sama vychovávať syna vo filme Marca Forstera Monster's Ball.

Greengrass pri predstavení svojho filmu Bloody Sunday v Berlíne vyjadril nádej, že jeho takmer dokumentárnym štýlom nakrútené stvárnenie udalostí z 30. januára 1972, keď britskí výsadkári zabili 13 účastníkov demonštrácie v Londonderry, pomôže pri zmierení po troch desaťročiach konfliktu. Táto udalosť inšpirovala írsku rockovú kapelu U2 k napísaniu známej skladby Sunday, Bloody Sunday.

Greengrasov film kontrastuje s animovaným Spirited Away (v japonskom origináli Sen To Čihiro No Kamikakuši). Jeho hlavná hrdinka, desaťročná Čihiro sa pri ceste tunelom ocitne vo fantastickom svete škriatkov, obrov a bohov, podľa ktorých ľudia odporne zapáchajú.

SkryťVypnúť reklamu

Prítomnosť Čihiro v paralelnom svete bohovia tolerujú len pod podmienkou, že bude pracovať pre čarodejnicu a vzdá sa svojho mena. Jej rodičov však čarodejnica premení na ošípané a ona sa za pomoci záhadného chlapca snaží o útek.

Režisér Mijazaki, ktorého najnovší film zaznamenal v Japonsku obrovský úspech a nadchol aj divákov v Berlíne, je známy najmä kvôli svojmu úspešnému filmu z roku 1997 Princezná Mononoke.

Nový riaditeľ Berlinale Dieter Kosslick dúfal, že 52. ročník festivalu bude znamenať nový impulz pre nemecké talenty. Do hlavnej súťaže 12-dňového Berlinale, považovanom po boku Cannes a Benátok za jeden z najprestížnejších filmových festivalov v Európe, sa zapojili štyri nemecké filmy.

Strieborného medveďa za najlepší film si odniesla snímka nemeckého režiséra Andreasa Dresena Halbe Treppe o dvoch pároch žijúcich na nemecko-poľskom pohraničí, ktorých jednotvárnym životom otrasie aféra.

SkryťVypnúť reklamu

Pri silnom zastúpení Francúzska v Berlíne sa zo Strieborného medveďa pre najlepšieho herca môže tešiť Jacques Gamblin za hlavnú úlohu vo filme Bertranda Taverniera Laissez-Passer. Snímka skúmajúca odlišné cesty dvoch francúzskych filmárov v čase nacistickej okupácie získala aj cenu za najlepšiu hudbu od Antoina Duhamela.

Režisér gruzínskeho pôvodu Otar Josseliani si prevzal ocenenie pre najlepšieho režiséra za francúzsku snímku Lundi Matin, rozprávajúcu príbeh továrenského robotníka z malého mesta, túžiaceho uniknúť z každodennej rutiny.

Strieborného medveďa za najlepší individuálny umelecký prínos putuje do rúk herečiek z filmu 8 Femmes francúzskeho režiséra Francoisa Ozona. Hviezdami prekypujúci muzikálový mysteriózny príbeh z 50. rokov bol favoritom mnohých kritikov. Objavili sa v ňom aj Catherine Deneuveová, Isabelle Huppertová či Fanny Ardantová.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepším debutom sa stal film Beneath Clouds, vidiecky príbeh o láske, rasovom napätí a hľadaní identity od austrálskeho režiséra Ivana Sena. Zlatú kameru odovzdali už v sobotu nemeckému filmovému producentovi Horstovi Wendlandtovi. Riaditeľ festivalu Dieter Kosslick touto cenou poctil 79-ročného Wendlandta za jeho životné dielo a prepojenosť s festivalom Berlinale.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 625
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 127
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 833
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 076
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 845
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu