KOŠICE – Vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach vrcholia prípravy na otvorenie unikátnej výstavy. Aj počas víkendu pracovali na inštaláciách jej spoluautori, archeológovia Ladislav Olexa a Dárius Gašaj. Viac ako 1000 vystavených exponátov z prelomu staršej a strednej doby bronzovej pochádza z archeologických nálezísk na východnom Slovensku, predovšetkým z obce Barca a Nižna Myšľa .
„Obidve náleziská majú celoeurópsky význam. Svedčia o tom, že dnešné územie východného Slovenska bolo už v dobe bronzovej, teda zhruba pred 3500 rokmi, súčasťou civilizovanej Európy. Opevnené osady boli miestom čulého obchodu na trase medzi Baltským a Stredozemným morom, centrom remeselnej výroby a kultúry. Preto sme aj výstavu nazvali Medzi Mykénami a Baltom,“ vysvetľuje Dárius Gašaj.
Počas 25 rokov systematického výskumu opevnenej osady a pohrebiska v Nižnej Myšli odkryli archeológovia takmer 750 hrobov zo staršej doby bronzovej. Odtiaľ pochádzajú jedinečné zlaté a bronzové šperky, ktoré boli súčasťou pohrebných rúch, pracovné nástroje na odlievanie zbraní a ozdobných predmetov, nádherný náhrdelník z fajansy, skvostná keramika, sošky žien a zvierat, ale aj detské hračky.
„Medzi unikáty patrí gombík z konského postroja. Jeho podobnosť s archeologickými nálezmi v Grécku zrejme nie je náhodná. Svedčí skôr o importe z egejskej oblasti, konkrétne zo svetoznámych starovekých Mykén, teda aj o existencii výmenného diaľkového obchodu,“ domnieva sa Ladislav Olexa.
Jeho najobľúbenejší nález však pochádza z hrobu číslo 40. Pri kostre sedemročného dievčatka objavili hlinený vozík. Nie náhodou sa dostal aj do učebníc dejepisu. „Zdá sa, že ide o najstaršiu doposiaľ objavenú detskú hračku v strednej Európe,“ tvrdí archeológ.
Výstava Medzi Mykénami a Baltom potrvá do konca apríla. Potom poputuje do Krosna, Varšavy a Gdanska. Rokuje sa aj o jej sprístupnení v Nemecku a v ďalších európskych krajinách.
MIKULÁŠ JESENSKÝ