BRATISLAVA 2. novembra (SITA/AP) - Filmy plné násilia a krvavých scén už na televíznych obrazovkách snáď nikoho nešokujú. Podobné scény sa už ale stali aj súčasťou rozprávok. Jednou z nich je najnovší príbeh z dielne Walta Disneyho, rozprávka s názvom Chicken Little. Prezident spoločnosti Motion Picture Association of America (MPAA) Dan Glickman napriek tomu tvrdí, že MPAA, ktorá televízne produkty kontroluje, nepoľavila. Je presvedčený, že filmy, ako aj rozprávky, sú iba odrazom skutočnosti a proti tomu sa nedá namietať. Štúdia, ktoré animované rozprávky produkujú vedia, že nie sú určené iba pre deti. V rozprávke Príbeh hračiek alebo Shrek je napríklad veľa vtipov, ktoré vôbec nie sú určené deťom, ale dospelým.
Hlavnými hrdinami novej rozprávky sú mimozemské roboty s chápadlami pripomínajúcimi chobotnice. Roboty vtrhnú na kukuričné pole a laserovými pohľadmi zabíjajú obyvateľov mesta, ktorých stvárnili zvieratá. "Každý sa pokúša upútať pozornosť divákov čo najviac," povedal hovorca spoločnosti Disney Dennis Rice. V zásade bolo podľa neho v rozprávkach vždy niečo nebezpečné. Už v slávnej rozprávke o srnčekovi Bambim z roku 1942 zomiera jeho matka - stará srna na následky streľby.
Technológie, ktoré sa využívajú pri tvorbe animovaných rozprávok sú stále sofistikovanejšie a stále viac pripomínajú skutočnosť. Séria štúdií vedcov z Harvardskej univerzity potvrdila, že vo viac ako polovici animovaných rozprávok pijú hlavní hrdinovia alkohol a fajčia cigarety. Glickman tvrdí, že systém MPAA je subjektívny. Základňu asociácie v Los Angeles tvorí desať až trinásť členov a mnohí z nich sú rodičmi. Oni rozhodujú o tom, či násilie v konkrétnej podobe je, alebo nie je prípustné pre akékoľvek publikum a stanovia vekovú hranicu prípustnosti filmu. Na to, čo deti sledujú, majú veľký vplyv rodičia. Niektorí sú benevolentnejší, iní zasa striktní a v konečnom dôsledku je stanovisko rady MPAA iba odporúčaním.