BRATISLAVA 11. novembra (SITA) - Štrnásťročný Janko Galánek z Púchova je 40 000. návštevník exotickej dvojvýstavy v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave. Tak ako múzeum odmenilo minulú stredu návštevníka s číslom 30 000, darčeky si odniesol aj Janko. Dvojexpozíciu Tajomná Indonézia - Tamtamy času a
National Geographic - Slávne expedície 20. storočia otvorili 13. septembra v Prírodovednom múzeu SNM a jej návštevnosť neustále stúpa. Pre veľký záujem o výstavu už organizátori predĺžili otváracie hodiny múzea. Výstava je otvorená do 20. novembra.
V posledný týždeň výstavy od 14. do 20. novembra ponúkne múzeum v centrálnej budove na Vajanského nábreží k výstave aj niekoľko sprievodných akcií. V pondelok sa začne o 20:00 premietanie filmov z trezoru Zikmunda a Hanzelku Indonézia II. Z ich cesty po Indonézii vznikli desiatky rozhlasových reportáží a 13 krátkych filmov. Tieto filmy neboli nikdy verejne publikované. V utorok je na pláne premietanie filmu režiséra, scenáristu a kameramana Viliama Poltikoviča V kruhu znovuzrodenia o púti okolo hory Kailás, ktorá je najposvätnejšou horou Ázie. V ten istý večer navštívi SNM riaditeľ Botanickej záhrady UK Jaroslav Bella, ktorý bude rozprávať o Nepále, jeho oblasti Annapurna, prírodných krasoch, údoliach, horách. Streda bude patriť zvieratám. Medzi 15:00 a 16:00 pracovníci bratislavskej ZOO predstavia zvieratá ako nosáľ, kuna či sova.
Unikátna dvojexpozícia najväčšej neštátnej zbierky v strednej Európe priniesla do Prírodovedného múzea exponáty, ktoré slovenské publikum ešte nevidelo. Prvá časť Tajomná Indonézia – Tamtamy času venovaná tajomstvám Novej Guiney vznikla na základe ciest cestovateľov Jiřího Hanzelku, Miroslava Zikmunda a Miroslava Stingla. Okrem toho prináša aj výsledky práce súčasného propagátora Indonézie a cestovateľa Rudolfa Švaříčka. Množstvo fotografií dopĺňa etnografický materiál ako sú lode, totemy či masky. Návštevník tu nájde aj ilúziu indonézskej džungle s tropickou riečkou a visutým ratanovým mostom, stromovú chyžu, vyúdenú múmiu či orchidey, živé hady, pavúky, opicu, krokodíla a exotický hmyz.
Druhá časť Slávne expedície 20. storočia ponúka na fotografiách a dokumentoch od legendárnej spoločnosti National Geographic záznamy z ciest po najzaujímavejších kútoch sveta. Medzi iným i zábery z južného a severného pólu, objavenia Machu Picchu, výstupu na Everest či zostupu k vraku Titanicu. Obe výstavy spájajú snímky od známych slovenských cestovateľov, fotografov a dobrodruhov.