Banská Bystrica 13. novembra (TASR) - Súčasťou ojedinelého profesionálneho banskobystrického Divadla z Pasáže, dávajúceho desať rokov možnosť prezentovať hercom s mentálnym postihnutím, je vzdelávanie týchto hercov a ich príprava na samostatný život.
Pre 15 mentálne a sluchovo postihnutých ponúka divadlo šancu na zmysluplný život, a to nielen na doskách, ktoré znamenajú svet. Poskytuje totiž aj denný stacionár, chránené dielne a bývanie. "Umožnili sme hercom opustiť domovy sociálnych služieb a rozšírili činnosť divadla na celý deň. Stacionár okrem stravovania zabezpečuje komplexné vzdelávanie a výchovu. Hoci práca v ňom má stabilný harmonogram, pestujúci v hercoch pracovné návyky, môžu si popoludní samostatne určiť vlastný program. Tento prístup v nich rozvíja schopnosť rozhodovať sa, uvažovať, aktívne ovplyvňovať svoj život a fungovať v spoločnosti," povedala riaditeľka divadla Viera Dubačová.
V prenajatej budove má divadlo od roku 2003 triedy, ateliéry, jedáleň, kuchyňu, skúšobňu a kancelárie. Pracuje v nich 12 interných zamestnancov - umelecká riaditeľka, dve pedagogičky, psychologička, divadelný manažér, technik, dve pracovné asistentky, nepočujúci absolvent Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne ako lektor dramatickej výchovy, administratívna pracovníčka a ekonómka.
Divadlo využíva formu arteterapie, čiže terapie umením. "Dramaterapia rozvíja rôzne osobnostné a profesionálne zručnosti postihnutých a zmierňuje dôsledky ich sociálneho vylúčenia. Hranie predstavení im sprostredkúva pocit úspechu, dobre vykonanej práce a užitočnosti. Je pre nich zamestnaním, motivuje ich ku každodenným aktivitám, príprave na profesiu herca a osobnému zdokonaľovaniu. Za roky pôsobenia v divadle urobili herci obrovský pokrok v osobnostnom vývoji, sociálnych zručnostiach a zvýšilo sa im sebavedomie," vysvetlila riaditeľka.
Spolupráca tvorcov a hercov však má vplyv aj na divákov. Učia sa vnímať ľudí s mentálnym postihnutím ako schopných produkovať umenie, pracovať, vzdelávať sa a byť plnohodnotnými členmi spoločnosti.