Z výstavy historickej kolekcie stoličiek z ohýbaného dreva z Tatra nábytku Pravenec. FOTO - SCD |
V priestoroch bratislavskej Design Factory dnes otvoria unikátnu výstavu s názvom 320 stoličiek z fabriky zrušenej v polovici 90. rokovDnes o 17.00 h sa v priestoroch bratislavskej Design Factory na Bottovej ulici otvára výstava venovaná ojedinelému nálezu v oblasti dizajnu.
"Pod názvom 320 stoličiek prezentuje Slovenské centrum dizajnu historickú kolekciu stoličiek z ohýbaného dreva z Tatra nábytku Pravenec, v ktorej sú zastúpené klasické thonetky aj moderné stoličky navrhnuté vynikajúcimi slovenskými dizajnérmi v 60. až 80. rokoch," hovorí kurátorka projektu Silvia Lutherová.
Vzácny nález sa podarilo nájsť a zachrániť počas hľadaní stoličky dizajnéra Ladislava Gatiala v areáli fabriky zrušenej v polovici deväťdesiatych rokov. Objavil ju technik a vedúci vývoja niekdajšej fabriky Silvester Slošiar.
"Stoličky sa považovali za tvrdší návrhársky oriešok než ostatné druhy nábytku. Ich konštrukcia bola prvoradým východiskom, no zároveň formou i dekorom," hovorí jeden z posledných dizajnérov závodu Štefan Bílik. "Dizajnér tak musel naraz riešiť praktické a účelné, konštrukčné, tvarové aj estetické hľadisko. Preto sa navrhovaniu stoličiek venovalo len pár významnejších návrhárov na vývojovom oddelení."
Ako informovala Lutherová, kolekcia obsahuje stoličky navrhnuté dizajnérmi Ladislavom Gatialom, Štefanom Bílikom, Milošom Škriniarom, Pavlom Ondrom a Ondrejom Čverhom. Predstavuje jedinečnú kolekciu slovenského dizajnu, ktorá podáva zaujímavý a plastický obraz o dizajnérskej praxi určitého obdobia.
Vznikala v závode ako archív typov vyrábaných sériovo, ale aj modelov, ktoré boli vytvorené len v niekoľkých exemplároch na výstavné účely.
Tatra nábytok Pravenec, ktorý vznikol v Československu v čase európskeho povojnového rozmachu priemyselnej výroby, mal ťažisko výroby práve na stoličkách. Tie sa zároveň stali pýchou podniku, i keď sa zaoberal aj obľúbenými čalúnenými sedacími súpravami, stolíkmi či skrinkovými zostavami.
Podľa Lutherovej najnovšími prototypmi ohýbaných i rezaných stoličiek najrôznejšieho druhu - od jedálenských cez pracovné až po odpočinkové - sa podnik prezentoval na svetových aj domácich veľtrhoch.
Reprezentovali Československo v Kodani, Viedni, Moskve, Leningrade, Kolíne nad Rýnom aj vo Fínsku, kde získavali obdiv i ocenenia vďaka progresívnosti, technickej a estetickej kvalite. Bílik dnes potvrdzuje prvoradosť prispôsobenia formy stoličky anatómii ľudského tela: "Pri navrhovaní sme vždy mysleli najmä na pohodlnosť sedenia."
Výstava je zároveň akýmsi symbolickým otvorením cesty k dodnes chýbajúcemu múzeu dizajnu. Cieľom organizátorov výstavy je preto oživiť myšlienku zriadenia múzea, ktorá už dávnejšie bola predmetom diskusií, dokonca bol na zriadenie múzea spracovaný projekt. "Táto kolekcia i mnoho ďalších dizajnérskych opusov z minulého storočia, ktoré nemajú priestor na uchovanie a dokumentovanie, sú apelom na povzbudenie aktivít smerujúcich k založeniu múzea," dodáva Lutherová.
Výstava 320 stoličiek potrvá do 4. decembra. (kop)