V Českom centre boli tentoraz hlavnými hosťami Helena Třeštíková, ktorá nedávno získala cenu českej filmovej kritiky Kristián za cyklus Ženy na prelome tisícročia a autor celovečerného dokumentu Hľadači pevného bodu Pavel Koutecký spolu s producentkou filmu Jarmilou Polákovou. Návštevníci Febiofestu mali možnosť vidieť obidva projekty českých priekopníkov spomínanej metódy. Spočíva v tom, že tvorcovia si náhodne vyberú ľudí, životy ktorých sledujú v pravidelných časových úsekoch. Takto zachytávajú zlomové ale i každodenné situácie v ľudskom živote.
Prvý projekt, ktorý touto metódou vznikol, natočila Třeštíková v 80. rokoch. Celovečerný film Z lásky zachytáva život mladého páru od ich svadby až po rozchod. Ako autorka poznamenala: "Pri výbere hlavných protagonistov som nemohla tušiť, ako to všetko dopadne." Svojím spôsobom išlo vlastne o psychologickú štúdiu, ktorá mala poukázať na príčiny vysokej rozvodovosti mladých párov. Prezradila, že momentálne pripravuje pokračovanie tohto projektu po 20 rokoch. "Som zvedavá ako to dopadne. Možno si niekto o mne myslí, že som tým posadnutá, ale jednoducho ma to zaujíma," dodala s úsmevom Třeštíková.
Pavel Koutecký sa priznal, že túto techniku tvorby dokumentov prebral práve od Třeštíkovej. Autor projektu Hľadači pevného bodu sleduje už dvanásť rokov osudy štyroch ľudí (M. Mejstřík, M. Kocáb, J. Ruml a K. Rímský), ktorí v novembri 1989 vystupovali na tribúnach. "Vždy som chcel natáčať niečo zo súčasnosti, niečo o ľudských pocitoch," povedal o svojej tvorbe Koutecký. Zároveň poukázal na veľmi zvláštne puto medzi ním a protagonistami jeho filmov, keďže má k nim blízky vzťah a nepraje im v živote nič zlé. "Paradoxne práve takéto dramatické okamihy pre mňa ako pre filmára najzaujímavejšie," dodal režisér.
Obaja tvorcovia sa zhodli na tom, že napriek rečiam mnohých neprajníkov dokumentárny film prežije, pretože: "Dokument funguje ako svedectvo o ľudských osudoch a ľudia majú stále čo ponúknuť," skonštatovali na záver.