
Herečka Kate Winsletová s režisérom Petrom Jacksonom. FOTO - REUTERS
Altman vytlačil Harryho
Prvý diel filmovej verzie románovej trilógie J. R. R. Tolkiena získal tridsaťtisíc hlasov a vyhlásili ho za najlepší film roka. Ťažkotonážny epos Petera Jacksona zároveň získal ceny ako najlepší film, cenu publika, ocenenie za najlepšiu réžiu a najlepšie vizuálne efekty a masky.
Ako britský film roka vytlačila záhada vraždy Gosford Park Roberta Altmana hyperúspešného Harryho Pottera, hoci ten mal sľubných osem nominácií. Dobrodružstvo nadaného adepta čarodejníckej akadémie obišlo celkom naprázdno.
Francúzska komédia Amélia z Montmartru získala cenu za najlepší scenár, ale prehrala v kategórii najlepší zahraničný film súboj s mexickým filmom Amores Perros. Cena pre Améliu z Montmartru bola poctou tradičnému britskému rivalovi Francúzsku. Napokon celú túto oslavu najlepších filmov v anglickom jazyku sponzoruje telekomunikačná spoločnosť Orange, ktorá je vo francúzskom vlastníctve.
Spriaznenosť s Oscarmi
Russel Crowe v hlavnej úlohe filmu Čistá duša skončil ako „najlepší mužský predstaviteľ“, porazil Kevina Spaceyho, Sira Iana Kellena či Toma Wilkinsona. „Milujem svoju prácu a nemyslím si, že ju robím zasa tak dobre - ale pokojne môžete aj protestovať a trvať na opaku,“ povedal publiku zreteľne prekvapený Crowe.
Hoci Nicole Kidmanová - jeden z hlavných tromfov filmu Moulin Rouge - nevyhrala nič, lebo ju predbehla Judi Denchová, samotný Moulin Rouge si odniesol tri ceny - cenu za najlepšiu hudbu, najlepší zvuk, a Jim Broadbent skončil ako najlepší predstaviteľ vedľajšej úlohy. Nicole Kidmanová cenu síce nezískala, ale jednu sama odovzdávala, takže publikum si predsa mohlo vychutnať jej nápaditú večernú róbu.
Dve hodiny
Ceny Bafta sú od vlaňajška posledným významným udelením cien pred marcovým vyhlásením amerických Oscarov a považujú sa za jeden z náznakov, ako dopadne rozdelenie najslávnejších filmových cien v Los Angeles. Mnoho nominácií na obe ceny bolo zhodných.
Preto sa do mimoriadne daždivého februárového Londýna zišlo z teplých končín mnoho hviezd vrátane oslnivej Nicole Kidmanovej, Kevina Spaceyho a Dustina Hoffmana. Dámy pri príchode úplne zjavne najviac zaujímalo, či prejdú prúdmi dažďa a kalužami do kina Odeon na Leicesterskom námestí bez toho aby im znehodnotili účes a lodičky. Zdá sa, že dážď a zima neschladili nadšenie hviezd ani fanúšikov, čo postávali na námestí celé hodiny.
Ocenenia Britskej filmovej a televíznej akadémie sa udeľujú za filmy v angličtine, tak ako Oscary. Sošky sa odovzdávajú podobnou formou: s rituálom napínavého otvárania obálok, ďakovaním všetkým naokolo. Na rozdiel od Oscarov sa však udeľovanie britských filmových cien vojde do dvoch hodín. „Chcel som robiť filmy už od svojich desiatich rokov, keď som sa v televízii pozeral na odovzdávanie cien Britskej filmovej a televíznej akadémie,“ povedal režisér Jackson. Samozrejme, nenapadlo mu, že niekedy túto cenu dostane.
(puk, čtk, reuters)