V Paríži otvoria v roku 2006 hneď niekoľko múzeí. Na prelome rokov sa ľudia mohli znovu pozrieť do Petit Palais Museum. FOTO - REUTERS |
V tesnom susedstve Eiffelovej veže sa už vylupuje z lešenia najnovší prírastok do dlhého zoznamu parížskych múzeí - Musée du Quai Branly (múzeum Branlyho nábrežia). Pod týmto neutrálnym názvom sa skrýva výtvor známeho architekta Jeana Nouvela, v ktorom bude viac ako 300-tisíc artefaktov pôvodných národov Afriky, Ázie, Ameriky a Oceánie. Z tohto obrovského počtu diel, ktoré sú teraz roztrúsené po iných múzeách, bude stálu expozíciu tvoriť len asi 4000, ďalšie budú v depozitároch a budú ich vystavovať na prechodných výstavách.
Múzeum, na ktorého výstavbe má zvláštny záujem prezident Jacques Chirac, známy svojou vášňou pre tento druh umenia, mali pôvodne otvoriť už vlani a ešte nedávno sa hovorilo o februári 2006. Teraz to vyzerá na jún. Chirac, ktorého druhý mandát sa končí na jar 2007 a ktorý už sotva v Elyzejskom paláci zostane, by teda otvorenie svojho "pomníka" mal stihnúť.
Len neďaleko, na protiľahlom brehu Seiny, ešte predtým opäť otvoria dve inštitúcie. Koncom januára to bude Múzeum moderného umenia mesta Paríža, umiestnené v jednom z dvoch krídiel Tokijského paláca. Druhé krídlo znovu otvorí brány o mesiac neskôr. Opravy oboch krídiel trvali viac ako dva roky.
Múzeum sústreďuje ukážky všetkých veľkých smerov európskeho umenia 20. storočia vrátane diel Pabla Picassa, Marka Chagalla, Pierra Bonnarda. Druhé krídlo paláca poskytuje priestor začínajúcim umelcom.
Od júna budú môcť záujemcovia o diela zakladateľov moderného maliarstva zamieriť aj do Oranžérie, ktorá je zatvorená už od roku 2000. Na návštevníkov tu budú znovu čakať obrazy Cézanna, Renoira, Matissa, Modiglianiho, Moneta a ďalších majstrov. Úpravy v Oranžérii mali byť hotové už vlani, ale medzitým sa pod ňou našli zvyšky hradných múrov z druhej polovice
16. storočia. Výsledkom dohadov medzi archeológmi a vedením múzea je, že múr bude prechádzať jednou zo sál.
Neďaleko Oranžérie po desaťročnej prestávke v septembri znovu otvoria Múzeum dekoratívneho umenia. To je umiestnené v jednom z krídiel Louvru, ale pôsobí nezávisle od tamojšieho múzea.
Medzi ďalšími kultúrnymi stánkami, ktoré majú v budúcom roku opäť otvoriť, je i známe divadlo Odéon v Latinskej štvrti, ktoré od roku 2002 prešlo kompletnou renováciou, a koncertná sieň Pleyel.
Autor: PAVEL ZAVADIL, čtk, Paríž