Bratislava 27. februára (TASR) - Ručne vyrobené šperky, poľnohospodárske nástroje, technické predmety či kroje z obdobia od 15. storočia po súčasnosť predstavuje výstava Poklady ľudovej kultúry Slovenska, ktorú otvoria 1. marca v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave.
Expozícia je rozdelená do 12 sekvencií, z ktorých každá je venovaná inej časti života na slovenskom vidieku. Návštevníci môžu vidieť predmety súvisiace s pastierstvom, domácimi remeslami, narodením dieťatka, svadbou, Vianocami či inými tradičnými zvykmi. Zaujímavými sú historické včelie úle, ale aj rôzne kresťanské a školské artefakty.
Kurátorka výstavy Alžbeta Gazdíková uviedla, že celý projekt bol pod názvom Poklady ľudového umenia na Slovensku prezentovaný najprv v zahraničí. Prvýkrát nainštalovali vyše 700 exponátov v decembri 1999 v Paríži, pričom prezentačná plocha zaberala 1000 štvorcových metrov. Odtiaľ ich premiestnili do Ríma, kde zostali až do júna minulého roku. Obe výstavy navštívilo približne 16 000 ľudí. Najväčší úspech mala výstava v Oberschönenfelde neďaleko nemeckého Augsburgu, kam sa prišlo pozrieť vyše 30 000 záujemcov.
Slovenská verzia približuje okolo 400 exponátov, pretože je limitovaná výstavnými priestormi SNM. Podľa Jána Papca, povereného vedením SNM, expozícia dokazuje, že "dnešná kultúra určitým spôsobom personifikuje to, čo bolo kedysi súčasťou bežného života".
Výstava Poklady ľudovej kultúry Slovenska potrvá do 31. augusta.