Paríž 28. februára (TASR) - Divadelní fanúšikovia môžu v Paríži chodiť takmer každý deň v roku do iného divadla - vo francúzskej metropole je totiž 362 scén. Napriek tomu vyžadujú aj stále nové prekvapenia a objavy. A napodiv, tie najprekvapivejšie nie sú laboratórne experimenty a výstrednosti, ale návrat k večným hodnotám. Medzi nimi triumfuje niekdajší búrlivák a partner anjelskej Angeliky Robert Hossein s autorom, ktorý nepísal hry, ale poviedky a romány a predsa zostal najslávnejší - Fiodor Michailovič Dostojevskij.
Divadelníci a filmári už Dostojevského využili aj zneužili stokrát: najmä Biele noci, Karamazovovcov, Krotkú, Idiota, Hráča, Večného anjela, Zápisky z mŕtveho domu, Ponížených a urazených a najčastejšie Zločin a trest. Hossein si v ňom kedysi zahral po boku slávneho Jeana Gabina. Teraz, keď sa Hossein stal riaditeľom staručkého divadla Marigny na Elyzejských poliach zaskvel sa prekvapujúco moderným viac "zločinom " než "trestom", priam šitým na mieru súčasnosti.
Predstaviteľom Raskoľnikova je nová francúzska divadelná a filmová hviezda Francis Huster. Jeho vrah je plachý, zaľúbený, citlivý k sestre a mame, ale až neľudsky krutý k úžerníctvu a vykorisťovaniu, nie k ich nositeľom, ale k chorobnej záplave, ktorou páchajú spoločenské zlo. Huster sa nehrá so svojím hlasovým fondom, aby ukázal jeho rozpätie, necháva si výkriky len pre vyhrotené situácie, aby končil pokorou, patriacou skôr do "mŕtvych domov" Sibíri, ktorá ho ako odsúdenca čaká.
Melanie Thierryová ako prostitútka Soňa, najmä však opilec Marmeladov, privolávajúci Boha, aby sa zľutoval nad hriešnikmi, sú ľudskí až odovzdaní.
Dekorácia, ktorú vyčaril Francois Comtet, je "štvorjaviskom" alebo "dvojjaviskom", kde prebiehajú paralelné deje a objavujú sa štylizované kostýmy Sylvie Pouletovej.
V súboji na diaľku s Andrzejom Wajdom, ktorého slávna inscenácia Zločin a trest na doskách Starého divadla v Krakove spočíva výlučne na rozhovore dvoch hercov: Zločinca so Sudcom, parížska scéna odmieta akékoľvek zjednodušennie, jej hra je bližšia Neve ako Seine, dokonca je väčšmi ruská než tie petrohradské a moskovské.
Hosseinova cesta od Angeliky - kráľovnej, či Markízy anjelov k Zločinu a trestu - pokiaľ ide o emocionalitu a pochopenie ľudských slabostí nebola ani taká ďaleká.
(spolupracovník TASR Miro Procházka) vk