ŽILINA/ČADCA 18. januára (SITA) - Kysucké múzeum v Čadci pripravilo od 20. januára výstavu pod názvom Bezbolestne u zubára. Je pohľadom do histórie zubnej techniky, zubného lekárstva a ponúka možnosť ...
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ŽILINA/ČADCA 18. januára (SITA) - Kysucké múzeum v Čadci pripravilo od 20. januára výstavu pod názvom Bezbolestne u zubára. Je pohľadom do histórie zubnej techniky, zubného lekárstva a ponúka možnosť zoznámiť sa s jednotlivými prístrojmi, nástrojmi, materiálmi a zariadeniami používanými pri práci zubných lekárov a zubných technikov od druhej polovice 19. storočia po prvú polovicu 20. storočia.
Vzácnym unikátom sú jednoduché kliešte zhotovené kováčskym majstrom z Hriňovej, ktorými trhal zuby. Súprava s prelomovou šliapacou vŕtačkou, dobovou skrinkou na inštrumenty a zubný lekársky materiál umožňujú utvoriť si obraz o ambulancii z druhej polovice 19. storočia. Výstavu dopĺňajú i nástroje na odstraňovanie zubného kameňa, odtlačkové lyžice, sieťka, ktorá sa používala na fixáciu pri fraktúrach čeľuste a ďalšie.
Prácu zubných technikov v minulosti približujú fotografie dentistického pracoviska, ale aj unikátny pracovný stôl s príslušným vybavením. Predchodcami dnešných živicových protéz boli protézy kaučukové a na ich výrobu slúžili vulkanizačné kotle. Zlato, ako materiál používaný pri výrobe zubných náhrad bol známy už v staroveku ale aj v nedávnej minulosti. Svedčia o tom aj nástroje, ktoré sa používali pri jeho spracovaní - misky na tavenie, váhy, Fletcherova letovacia súprava, aparát na odlievanie. V roku 1920 sa používali prvé zubné vŕtačky ovládané nožným reostatom na opracovávanie zubných technických výrobkov. Na výstave sa nachádzajú aj ukážky továrenských garnitúr, snímateľné náhrady, staré technické kliešte na platírovanie a výrobu dutiniek, zbierka dentálnych kovov z roku 1940 a veľa ďalších vzácnych exponátov.
Výstava v priestoroch Kysuckého múzea v Čadci je sprístupnená do 9. marca. Múzeum ju pripravilo v spolupráci so Slovenskou komorou zubných technikov v Bratislave a Slovenským národným múzeom - Múzeom bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni.