Skôr, ako britské denníky minulý týždeň zhodnotili svoje národné hudobné ceny Brit Awards ako nudné, mali si počkať na obdobné udeľovanie amerických Grammy Awards v stredu v noci. Novým britským umelcom síce chýba správna dávka osobnosti, ktorá by spestri
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Alicia Keys nazbierala najviac gramofónikov. FOTO - REUTERS
la ceremoniál malým škandálom s politickým podtextom, ale aj americké hviezdy si už dávno našli teplé miestečko medzi postojom a politickou korektnosťou, odkiaľ sa hollywoodsky usmievajú, prípadne dojato ďakujú.
Zastrašovaný umelec Michael Jackson, o ktorého sa trhali dve prestížne americké súťaže, namiesto toho, aby aspoň na jednom z pódií vyjadril svoj názor, poslúchol manažment a nevystúpil. Jeho novinka Invincible (Neporaziteľný) aj tak nič nevyhrala. Možností dostať aspoň jeden malý gramofónik je pritom na Grammy takmer neobmedzene.
Kategórie sú vytvorené tak, že nedostať cenu znamená: ešte je šanca dožiť sa Siene slávy. V dvadsiatich siedmich hudobných oblastiach sú kolónky pre ženy, mužov a skupiny a v každej je nominovaných aspoň päť umelcov alebo nahrávok. Aj keď o myšlienke spravodlivo deliť hudbu na žánre uvažujú aj také malé hudobné trhy, ako sú náš alebo český, treba priznať, že aj v Amerike najviac žiaria víťazi hlavnej, nežánrovej kategórie.
Gramofóny pre najlepších
V stredu večer v losangeleskom Staples Center žiarili 21-ročná Newyorčanka Alicia Keys a írski veteráni U2, ktorí síce platňu vydali pred dvoma rokmi, ale až teraz zapadla do akademického roku október 2000 - september 2001, v ktorom hlasuje viac ako dvetisíc odborníkov z hudobnej brandže.
Rhythm and bluesovej speváčke Alicie Keys stačil debutový album Songs In A Minor a médiá ju vyhlásili za novú kráľovnú hudobného priemyslu. „Ani neviete, ako ma to zaväzuje,“ povedala Keys, keď preberala piatu cenu za najlepšiu pesničku Fallin‘. „Rada by som ju venovala nezaškatuľkovanému mysleniu. Aby ste sa nebáli byť tým, kým ste,“ ale bližšie to novinárom nevysvetlila
U2 otvorili slávnosť pesničkou Walk On, venovanou mjanmarskej disidentke Aung Schan Su Ťij. Bono minulý rok žartoval, že kategória najlepšia svetová kapela sa asi stane jeho povolaním a v stredu večer už len dodal: „Ako vidíte. Ale zopár našich priateľov bolo tiež veľmi dobrých.“
Popri kapele a speváčke tentoraz na pódiu stál soundtrack ako najlepší album. Štyri ceny pre country-blues-gospel-bluegrassový album k rovnomennému filmu O Brother, Where Art Thou? bratov Coenovcov boli asi jediným prekvapením večera.
Gramofóny pre zaslúžilých
Na soundtracku sa podieľal aj 75-ročný hráč na bendžo Ralph Stanley, ktorý dostal cenu priamo na narodeniny. Sedemdesiatročný country spevák Johnny Cash oslavoval len deň predtým a do daru dostal jedenástu cenu Grammy. Cash listom poďakoval, že ani tento rok sa naňho nezabudlo.
Bob Dylan a Eric Clapton sa dostali do nominácií, cenu speváka roka však už niekoľkýkrát vyhral rocker Lenny Kravitz. Clapton s albumom Reptile vyhral inštrumentalistu roka a Dylanov album Love and Theft vyhral vo folkovej kategórii. Tohtoročné Grammy Awards neboli také veľkolepé, ale mali na to dôvod: udeľovali sa totiž za rok, v ktorom bol 11. september. Duch solidarity a patriotizmu bol podľa Reuters všade: od sprísnenej bezpečnosti až po duet New York State of Mind Billyho Joela a Tonyho Bennetta.
Víťazi 44. ročníka cien Grammy Awards
Nahrávka roka: U2: Walk On
Album roka: Rozliční umelci: O Brother, Where Art Thou?
Skladba roka: Alicia Keys: Fallin‘
Objav roka: Alicia Keys
Ženský výkon roka, pop: Nelly Furtado: I‘m Like a Bird