FOTO - KUNSTHALLE |
Dva významné viedenské kultúrne domy sa spojili v projekte Superstars - Od Warhola po Madonnu. Štátna Kunsthalle a súkromné BA-CA Kunstforum sa zaoberajú fenoménom super hviezd. Expozície vyvolávajú v návštevníkovi pocit, akoby sa díval na opulentné stolovanie rímskych občanov. K stolu síce zatiaľ pozvaný nebol, ale možno raz...
"V budúcnosti bude každý pätnásť minút slávny." Toľkokrát citovaná veta Andyho Warhola nemá tak ďaleko k totálnej realizácii. Dôkazom je aj dvojvýstava, ktorá si nevšíma len plejádu hviezd od Warhola po Madonnu, ale aj kontajnerové hviezdy Big Brother reality šou.
Kunsthalle aj Kunstforum dali priestor autorom, ktorých menný zoznam pôsobí ako stránka z lexikónu osobností, celkom 103 umelcov predstavuje 290 diel. Je to dosť náročná túra pomedzi fotografie, maľby, sochy, inštalácie, dokumenty a projekcie. Na jej konci vám aj pod zatvorenými viečkami beží kaleidoskop konkurujúcich si fanklubov, ktoré za posledné desaťročia okolo umelo či menej umelo vytvorených hviezd vznikli.
Špeciálne miesto má Andy Warhol. Veď moderná popkultúra mu vďačí aj za svoj vlastný prvý portrét superstar (1962) a obe expozície tomuto super umelcovi a pionierovi hviezdnej produkcie vyhradili naozaj veľa priestoru, v Kunstfore dokonca visí jeho parochňa.
Kurátori Gerald Matt, Thomas Miessgang (Kunsthalle Wien) a Ingried Brugger, Heike Eipeldauer, Florian Steininger (BA-CA Kunstforum) sa však nenechali obmedziť súčasnými hviezdami alebo napríklad časovou postupnosťou. Pokojne miešajú Pop-art s masovou produkciou médií, systém s anarchiou a vysoké s nízkym. Veď tak funguje aj dnešný trh s umením.
Preto je v kapitole Umelecké dielo ako superhviezda portrét superhviezdy Mony Lisy vedľa portrétov Elisabeth Peyton či Sama Taylora-Wooda a v kóji pre idoly zase Marilyn Monroe vedľa Michaela Jacksona. Sú tu diela autorov očarených trblietavým glamour hviezd, ale aj diela ironické, ktoré nikoho nešetria.
Monu Lisu premieňa René Magritte na La Jocondre, Fernando Boteros ju zase maľuje vo veku trinásť rokov a nechýba Duchampova bradatá Gioconda. No a, samozrejme, Lisine podoby na puzzle, kravatách, pohľadniciach alebo pornofotografiách.
Pele-mele pokračuje. Fajčiaca Lara Croft, gigantický a deformovaný Michael Jackson ako odpoveď Paula McCarthyho na barokovú verziu Kráľa popu od Jeffa Koona, "dýchajúce hviezdy" zabalené v konzervách od Piera Manzoniho, portrétne fotografie Pabla Picassa urobil Robert Doisneau.
Pre každého je tu niečo: snímky Brada Pitta od Richarda Princeho, Inez van Lamsweerde urobila portrét Björk, vekovo starší obdivovatelia hviezd sa zase pristavujú pri fotografiách Marlona Branda, Brigitte Bardot, Franka Sinatru, ktorých si vystriehol super paparazzi Ron Gallela.
A chuťovky. Intímne detaily zo života celebrít, aj keď inscenované Alison Jacksonovou - Camilla Parker-Bowles ako alkoholička vo vyzývavej póze, masturbujúca Marylin, rodinné foto Lady Di s Dodim a spoločným počerným dieťaťom. Fotografie francúzskej umelkyne Orlan dokumentujúce jej početné plastické operácie v kontraste s filmovým zostrihom Uny Szeemannovej o premene Michaela Jacksona zo zázračného afroamerického dieťaťa na rozpadávajúcu sa masku popularity.
Expozície na jednom mieste vrcholia reprezentačným katalógom, do ktorého sa vmestili všetci a všetko a na druhom umelecko-hviezdnou super perspektívou - kontajnerom plným jeho prominentných obyvateľov a ich atribútov: Big Brother tričká, kuchárska kniha, vianočné gule a kondómy.