Prečiarknuté názvy miest a dedín, ktoré zasiahla radiácia. FOTO - AUTORMúzeum nájdete na ulici Provulok Chorevy čís. 1. Otvorené je v pondelok až sobotu od 10.00 do 18.00 h. V nedeľu je zavreté. Vstupné stojí 5 ukrajinských hrivien, teda približne 30 korún.
Turista, ktorý zavíta do hlavného mesta Ukrajiny, Kyjeva, spozná živé a rušné veľkomesto s množstvom prekrásnych chrámov a kostolov, múzeí, divadiel alebo pestrým nočným životom. V meste na Dnepri, v štvrti Podil, v tichšej uličke sa nachádza jedno z najmladších ukrajinských múzeí - Národné múzeum Černobyľu. Pripomína nešťastnú explóziu jadrového reaktora 26. apríla 1986, ale najmä tragické ľudské osudy.
Vstupná hala ukazuje históriu a tradície zasiahnutých miest a dedín, každodenný život pred osudným dátumom. Zábery dopĺňajú zo stropu visiace cedule s prečiarknutými názvami obcí, ktoré zostanú ešte desiatky aj stovky rokov miestami, kde pôda aj voda budú otrávené, lesy jedovaté a život prakticky nemožný.
Expozície sú venované aj hasičom, záchranárom, zdravotnému personálu, teda ľuďom, ktorí prišli na zamorené územie ako prví. A ako prví aj boli v styku so smrteľnou radiáciou. Pre neinformovanosť a utajovanie situácie zo strany vedenia museli zomrieť. Tragický je pohľad na fotografie detí v pokročilom štádiu leukémie či rakoviny štítnej žľazy, ako napriek svojmu utrpeniu sú schopné vydať zo seba ešte jeden z posledných úsmevov, ako aj na detské kresby, ktorých malí autori už zomreli. Nechýba technika záchranárov či model jadrovej elektrárne.
Rakovina je nešťastným synonymom Černobyľu a táto smrteľná choroba, ktorú majú na svedomí kontaminované dažde, rádioaktívny spad, no hlavne trestuhodné utajovanie katastrofy pred domácim obyvateľstvom aj svetom, si vyberá aj dnes ďalšie a ďalšie obete. Je nepochopiteľné, že evakuačné a dekontaminačné opatrenia sa v plnom prúde rozbehli až tri roky po havárii.
V poslednej miestnosti si pripadáte ako v horore - sú tu zábery zmutovaných zvierat, ale človeku zovrie hrdlo pri pohľade na znetvorený ľudský plod. Dodnes sa najmä v ukrajinských a bieloruských pôrodniciach rodí veľký počet mŕtvych alebo telesne poškodených detí, ktoré spája prívlastok deti Černobyľu.
Od múzea to sú iba dve zastávky metrom do centra mesta. Keď sme s priateľmi prišli na bulvár Chreščatyk, práve sa začínal každovečerný život. Obrovskú vysvietenú ulicu zaplavovali mladí ľudia, pouliční umelci. Bolo ťažké uveriť, že ani nie sto kilometrov od tohto príjemného miesta leží mŕtva oblasť Černobyľu. Zoznam obetí výbuchu sa ešte dlho bude napĺňať.