Zvolen 7. marca (TASR) - Prútený detský kočík zo začiatku 20. storočia, cestovný kufor z vŕbového prútia, koše všetkých veľkostí, opálky, zásobnice či včelie úle môžu od dnešného dňa obdivovať návštevníci Lesníckeho a drevárskeho múzea (LDM) vo Zvolene. Spolu takmer 70 exponátov tvorí výstavu Košikárstvo, ktorá ponúka pohľad na rôznorodosť tohto remesla v jednotlivých oblastiach Slovenska.
"Približujeme predovšetkým košikársku výrobu z najrozšírenejšieho materiálu - vŕbového prútia, ale určite zaujmú aj predmety z korienkov borovíc či agátu, lubov, tŕstia, kukuričného šúpolia a slamy," uviedla pre TASR autorka výstavy Mária Rošková. Návštevníci si môžu pozrieť široký sortiment výrobkov z nelúpaného vŕbového prútia, ktoré sa používali v poľnohospodárstve. Lúpané prútie sa zasa využívalo na predmety do domácnosti.
Okrem vŕbového prútia sa na celom Slovensku využívala aj slama, a to na výrobu slameníc na chlebové cesto. Pre južnú časť stredného Slovenska boli charakteristické koše z lubov, ktoré sa získavali štiepaním dubovej a lieskovej dreviny. Na Záhorí a Spiši plietli košíky z korienkov. Z tŕstia sa tkali rohože a tašky.
Rošková pripomenula, že aj keď sa v súčasnosti košikárske výrobky nachádzajú v nejednej domácnosti, nemajú pre človeka taký podstatný význam, ako tomu bolo v minulosti. "Plnia skôr estetickú ako úžitkovú funkciu," podotkla.
Výstava Košikárstvo potrvá do 2.apríla.
Obrazová redakcia pripája k materiálu aj fotografie.