SME

Hudobné ceny Anděl 2001 si odniesli Vondráčková, Bárta, Čechomor

Praha 7. marca (TASR) - Výročné ceny Akadémie populárnej hudby za rok 2001 v podobe zlatej sošky anjela si dnes z pražskej Paegas arény odniesli speváčka ...

Praha 7. marca (TASR) - Výročné ceny Akadémie populárnej hudby za rok 2001 v podobe zlatej sošky anjela si dnes z pražskej Paegas arény odniesli speváčka Helena Vondráčková, spevák Dan Bárta a skupina Čechomor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Petr Janda dnes večer do Siene slávy uviedol Helenu Vondráčkovú, ktorá sa za sošky okrídlených anjelov poďakovala prostredníctvom videoklipu, pretože je momentálne v Austrálii.

Objavom roka sa stala česká kapela Kryštof, ktorá sa opäť postarala o rozruch. Na slávnostnom odovzdávaní cien sa nezúčastnila, čím vyjadrila svoj postoj voči televízii Nova, ktorá Andělov odvysielala v priamom prenose.

SkryťVypnúť reklamu

Skupina Čechomor triumfovala a so svojimi Proměnami zvíťazila aj v kategóriách album roku a skladba roku. Cenu za videoklip roku získala kapela Tata Bojs za klip k piesni Duševná.

Helena Vondráčková porazila svoje protikandidátky Zuzanu Navarovú a Moniku Načevu. V kategórii spevák boli okrem Dana Bártu nominovaní Kryštof Michal z kalepy Support Lesbiens a Petr Muk. Čechomor zvíťazil v konkurencii skupín Kryštof a Monkey Business.

Okrem siedmych hlavných cien sa dnes rozdali aj žánrové ceny. Napríklad v kategórii etnická a ľudová hudba zvíťazila Iva Bittová a Čikori a najlepšou folkovou kapelou sa stala skupina Jablkoň.

Slávnostným večerom sprevádzal herec Jiří Langmajer a ceny odovzdávali napríklad Richard Müller, Ivan Král, Aňa Geisslerová, Filip Renč a množstvo ďalších. Mená ocenených vyberali zo zalepených obálok. Viac ako 250 akademikov v tomto 11. ročníku hlasovalo dvojkolovo a písomne, čo bolo aj kvôli minuloročným problémom s hlasovacím zariadením.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci hostia dnešného slávnostného večera spievali naživo. Objavil sa medzi nimi napríklad slovenský spevák Richard Müller, ktorý zaspieval dve skladby z nového albumu, alebo skupina Lucie, ktorá sa na podobných akciách príliš nezúčastňuje. Oživením bola poľská kapela Brathanki a zlatým klincom večera bola anglická skupina Blackmoreďs Night. Moderátor večera na záver symbolicky zastrelil Anděla 2001. Ako však dodal: "Anděli sú nesmrteľní, nech žije Anděl 2002!"

(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) vr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Až 37 % vodičov škodí motoru. Riešenie je prekvapivo ľahké
  2. Ako premeniť 50 € mesačne na desiatky tisíc – VELTY portfóliá
  3. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská
  4. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu?
  5. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom
  6. TV Markíza spustila prelomový digitálny projekt TN live
  7. Nenápadná, ale výnimočná: Slovenská tyčinka s rodinným príbehom
  8. Motorkári: Prečo si uzatvoriť havarijné poistenie motocykla?
  1. Najlepšia odmena za vysvedčenie? Kniha
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  3. V Kardiocentre v Šaci opäť unikátni
  4. Obnovná ťažba v Chotinke prebieha v súlade so zákonom
  5. Ako premeniť 50 € mesačne na desiatky tisíc – VELTY portfóliá
  6. Dizajn nového muralu v Košiciach nájdeš aj na oblečení.
  7. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu?
  8. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská
  1. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom 9 774
  2. Až 37 % vodičov škodí motoru. Riešenie je prekvapivo ľahké 8 989
  3. Nenápadná, ale výnimočná: Slovenská tyčinka s rodinným príbehom 8 365
  4. TV Markíza spustila prelomový digitálny projekt TN live 7 463
  5. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská 7 082
  6. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu? 5 907
  7. Taxík lacnejší ako MHD? Podľa šéfa HOPINu to nedáva zmysel 4 413
  8. Prvý vajcomat na Slovensku má najlacnejšie vajcia v Bratislave 3 031
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Elena Antalová: Smutný a radostný odkaz pánovi Františkovi Mikloškovi 19 168
  2. Jozef Varga: Dokedy budú dôchodcov kupovať za 13.dôchodok ? ... aj naši mladí sa k tomu vyjadrite, vy ste naša budúcnosť. 13 563
  3. Ivan Čáni: Ak rozbijem okno na Súmračnej, budem pre súdruha Blahu tiež „hrdý Slovák a hrdina“? 12 334
  4. Ján Lopušek: List štyrom predsedom: Michal, Milan, Braňo a Jaro 11 992
  5. Rastislav Puchala: Ficina ďalej krája salámu 10 080
  6. Ivan Čáni: Súdruh Blaha sa v Bruseli na rozdiel od Moskvy asi neskutočne zle cíti. Držia ho tam ale tie „smradľavé“ bruselské prachy. 9 514
  7. Post Bellum SK: „Nech mi netvrdia, že prebudujú svet, tí, čo rozvrátili všetko, čo sa dalo,“ nestihol zaspievať Ivan Hoffman 8 827
  8. Peter Franek: Výzva pre poslancov a voličov KDH. 7 759
  1. Jiří Ščobák: Smrt, kterou způsobí měňavka (améba) je tak vzácná, že se téměř není jak bránit. Snad jen naučit se dobře plavat
  2. Marian Nanias: Kto postaví novú atómku?
  3. Marcel Rebro: Kto si mädlí ruky: Fico moralizuje, Kaliňák podpisuje
  4. Radko Mačuha: Fico je Made in China
  5. Marian Nanias: “Fazuľky” jadrového paliva fungujú…
  6. Marcel Rebro: Ficova brána do Afganistanu
  7. Marian Nanias: Jadrová energia EÚ - konečne zdravý rozum na obzore.
  8. Marian Nanias: Izrael-Irán-Dnes. Kde a Prečo....
SkryťZatvoriť reklamu