SME

Filmársky hrdina studenej vojny - Andrzej Wajda

BRATISLAVA 8. marca (SITA) - Poľský režisér Andrzej Wajda sa narodil 6. marca 1926 v Suwalki. Jeho otec pôsobil ako úradník a matka vyučovala na ukrajinskej škole. Rodina sa po Andrzejovej promócii opätovne ...

BRATISLAVA 8. marca (SITA) - Poľský režisér Andrzej Wajda sa narodil 6. marca 1926 v Suwalki. Jeho otec pôsobil ako úradník a matka vyučovala na ukrajinskej škole. Rodina sa po Andrzejovej promócii opätovne presťahovala do jeho rodného mesta. Nie je presne známe, kedy sa po prvý raz oženil, ale jeho prvou manželkou bola Beata Tyszkiewicz. Dvojica, ktorá má spolu dve deti sa ale neskôr rozviedla. V súčasnosti je ženatý s Krystynou Zachwatowicz. Wajda je považovaný za najlepšieho poľského režiséra, ktorý stojí na čele poľskej filmovej školy. Tá sa začala v Poľsku utvárať v roku 1956.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojich filmoch prináša rôznorodé pohľady na politické a sociálne zmeny v Poľsku. Nechýba mu pritom istá dávka vášne a citlivosť. Wajda v mnohom čerpá z vlastných skúseností a spomienok. Keď sa v Európe skončila druhá svetová vojna, mal necelých devätnásť rokov. Vo vojne sa zapojil do odboja, neskôr sa zameral na štúdium maľby a začal študovať na Poľskej štátnej filmovej škole v Lodži.

Následne pôsobil ako asistent známeho režiséra Aleksandra Forda. Až potom sa pustil do svojho prvého filmu. Debutoval filmom Nepozvaní hostia z prostredia poľského odboja v roku 1955. Nasledoval film Kanály z roku 1957 a Popol a diamanty, v ktorom ukončuje trilógiu toho, aký vplyv mala na Poľsko vojna. Filmy priniesli Wajdovi celosvetovú pozornosť a uznanie. Popol a diamanty si mnohí pamätajú aj ako film, ktorý poľská vláda zakázala premietať, pretože zobrazoval vraždu jedného z popredných komunistov. Jeho filmovú zbierku obohatila aj vojenská dráma Lotna a tiež zakázaný film Nevinní čarodejníci. Distribúciu filmu napokon vláda povolila, ale iba vo veľmi obmedzenom náklade. Jeho rukopis je jasne čitateľný aj v protivojnových Popoloch z roku 1965. Aj dvadsať rokov po vojne tak Wajda nezabúda na jej živelnosť a ničotu, ktorú vojna vniesla do životov miliónov ľudí na celom svete. V roku 1968 vyšiel jeho film Gates to Paradise a onedlho na to prezentoval Krajinu po bitke. Vojna, boj a smrť sa tak stali dominantnými témami, ktoré charakterizujú väčšinu jeho tvorby. Wajda tiež režíroval mnoho televíznych inscenácii a divadelných hier z pier zväčša zahraničných autorov.

SkryťVypnúť reklamu

Práve vďaka Wajdovi sa mnoho z hodnotných literárnych diel poľských autorov dostalo na televízne obrazovky. Natočil napríklad Brezový háj, Svadba, Zasľúbená krajina a iné. Sfilmoval aj nenapodobiteľného Dirigenta. Medzinárodnú slávu mu ale nevyniesol ani jeden z týchto filmov natoľko, ako práve Človek z mramoru a Človek zo železa. V druhom z nich dáva priestor aj poľskej strane Solidarita. Za Muža zo železa "zinkasoval" Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes a nominácie na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Človek zo železa je o odborárskych štrajkoch v Gdansku z roku 1980.

Písali sa 80-te roky a Wajda sa ocitol v zložitej situácii. Politické ovzdušie mu nebolo veľmi naklonené. Odišiel preto do Francúzska, kde natočil ďalší zo svojich filmov Danton. Zažiaril v ňom francúzsky filmový kráľ Gerard Depardieu. Vo filme Wajda priblížil vtedajšiu politickú situáciu v Poľsku.

SkryťVypnúť reklamu

V nasledujúcich rokoch, vládna moc Wajdu obmedzovala. Založil si svoje vlastné filmové štúdiu - Štúdio X a pokračoval filmom Eine Liebe in Deutschland a Besi.

V roku 1989 sa ocitol na kandidátskej listine Solidarity a v roku 2000 získal čestného Oscara za celoživotné dielo. Daroval ho Múzeu Jagelovskej univerzity v Krakove.

Prednedávnom získal cenu za odkaz kinematografii na medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne. Povedal, že je hrdý na svoje prispenie k pádu Berlínskeho múru. "Film môže ľuďom hovoriť do svedomia. Nemyslím, že som plytval životom, pretože som prispel k istým politickým zmenám," povedal režisér, ktorý verí, že aj práve vďaka jeho filmom sa neskôr rozbehla revolúcia v Európe. Tá znamenala ukončenie studenej vojny a preto ho možno právom nazvať filmárskym hrdinom studenej vojny. "Keď Berlínsky múr stál, všetci boli zvedaví, čo sa deje za ním. Kinosály boli vtedy naplnené do posledného miesta. Dnes politické filmy nemajú také obecenstvo ako kedysi a bez obecenstva takého filmy nemajú zmysel," dodal Wajda.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho najnovší film bude o masakre poľských armádnych úradníkov v Katyne v roku 1940, ktorej obeťou bol aj jeho otec.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 625
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 127
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 833
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 076
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 845
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu