Z filmu Ivany Zajacovej Vedieť. FOTO - ARCHÍV I. Z. |
BRATISLAVA - Slovo kinematografia si väčšina z nás hneď spojí s nekonečným množstvom približne jedenapolhodinových hraných filmov. Tento termín však zahŕňa celý systém, integrujúci pod jeden celok svet pohyblivých obrazov. Pre náš zúžený pohľad sa tak často do úzadia dostávajú dokumenty a animované filmy - dôležité súčasti kinematografie, ktoré v posledných rokoch významnou mierou pomáhajú udržať pri živote pojem "slovenský film".
Pred tromi rokmi mala na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava premiéru snímka Kataríny Kerekešovej Stvorenie sveta, aby následne putovala do slovenskej kinodistribúcie. Nedávno zasa brázdilo naše kiná spoločne so Slnečným štátom Nazdravíčko! Ivany Zajacovej a Jozefa Mitaľa.
Menovaných tvorcov pritom spája jeden fakt - študovali na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, ktorá, ako sa zdá, dokázala vychovať silnú generáciu "animátorov". To si všimli aj kurátori Nitrianskej galérie a oslovili Ateliér animovanej tvorby s nápadom urobiť prehliadku študentských a absolventských prác.
Výberu filmov na prehliadku s názvom Kroky, skoky, roky... sa ujal iniciátor vzniku Katedry animovanej tvorby na VŠMU, profesor Rudolf Urc. Pri selekcii sa pokúšal čo najvýstižnejšie predstaviť školu a jej žiakov. V pripravenom programe sa preto stretnú absolventské filmy, ale aj ročníkové práce a cvičenia. Súčasťou bohatej prehliadky budú tiež medzinárodne úspešné animované diela: Milenci bez šiat Kataríny Kerekešovej, O dvoch ľuďoch Vandy Raýmanovej, Keď nie tak nie Vladimíra Krála, Dnes mám prvé randevú Borisa Šimu, Vedieť Ivany Zajacovej, ako aj "oscarová" snímka Michala Strussa V kocke.
Trojdňovú akciu Nitrianskej galérie dnes otvorí vernisáž výtvarných prác, ktoré predchádzali vzniku krátkometrážnej tvorby, prípadne ostali len vo fáze "work in progress". Diváci a návštevníci výstavy si tak budú môcť urobiť obraz o rôznych technikách animácie a celkovom procese vzniku animovaného filmu. Premietania jednohodinových filmových blokov sa začnú vždy o 18.30 h.
Ďalšia prehliadka sa uskutoční v stredu o 20.00 h v bratislavskom priestore A4, kde premietnu snímky uvedené na třeboňskom medzinárodnom festivale animovaných filmov Anifest 2005. V rámci ozvien festivalu tu uvedú viac ako hodinový program zostavený z krátkometrážnej tvorby štyroch kontinentov. Názov kolekcie Animácia hudby naznačuje, že pôjde najmä o úzku spojitosť rytmu hudby a rytmu obrazu. Jeden z extrémnych prípadov je film Štúdie pádu 2, kde zaznie kankán Jacqua Offenbacha v podobe zvukov, ktoré "vyludzujú" predmety každodenného života pri páde z výšky na zem. Táto štvorminútová etudka však ostáva pri tematicky rôznorodých dielach osamotená. Súhra zvukového a obrazového rytmu je vo väčšine prípadov len prostriedkom na lepšie vyjadrenie zamýšľaných tém, ktoré sa pohybujú od lásky až po vojenskú propagandu. (sos)