V jeho dielňach budú majstri ručne zhotovovať husle, čelá, violy, gitary, mandolíny, spolu vyše 50 akustických nástrojov.
Na Slovensku ide zatiaľ o ojedinelý projekt. Zakladateľ ateliéru, majster Ján Nemček, sa usiluje o jeho spustenie už niekoľko rokov, pretože, ako tvrdí, "je absurdné, že naša krajina je ešte stále závislá od dovozu hudobných nástrojov zo zahraničia. Máme šikovné ruky, ľudia sa netaja pozitívnym vzťahom k drevu a k dispozícii sú aj potrebné suroviny. Problém je jedine v tom, že doteraz nemal nikto záujem o realizáciu podobného projektu." Pre TASR ďalej zdôraznil, že o ručne vyrábané nástroje je v zahraničí obrovský záujem, pričom priemerná cena jedného kusa je približne päť až šesť tisíc dolárov.
"Chceme sa preto zamerať práve na zručnosť. V technike sa totiž nemôžeme porovnávať s Nemcami, Japoncami a Talianmi, ktorí majú v tomto smere vynikajúce možnosti," konštatoval Nemček. Podľa neho však umelec cíti, či nástroj zhotovila ruka alebo ide o továrenský výrobok. "Už sa blíži koniec starožitných stradivárok a umelci zháňajú kvalitné majstrovské nástroje," dodal Nemček.
V ateliéri nájdu uplatnenie predovšetkým absolventi Stredného odborného učilišťa drevárskeho zo Zvolena, ktorí si ako študijný odbor vybrali práve výrobu drevených hudobných nástrojov. Odbor navštevujú nadaní mladí ľudia, ktorí v ňom ale po ukončení štúdia nenájdu uplatnenie. "Tretina z nich by sa pritom zhotovovaniu nástrojov chcela venovať. Nemajú však na to možnosti a mne ide srdce roztrhnúť, keď vidím, že tí najtalentovanejší pečú pizzu, roznášajú balíky alebo vybaľujú tovar v niektorom hypermarkete," posťažoval sa majster Nemček.
Obrazová redakcia ponúka k materiálu aj fotografie.