Antirasistickú skladbu Náš svet je pestrý pokrstili farbami
BRATISLAVA 11. marca (SITA) - Pamiatke Anastázie Balážovej a ďalším obetiam rasového násilia je venované cédečko so spoločnou skladbou šestnástich slovenských spevákov a šiestich hudobníkov Náš svet je pestrý, ktoré dnes pokrstili v bratislavskom Charlie´
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
s Pube. CD do života uviedli manžel zavraždenej žilinskej Rómky A. Balážovej a novinárka Denisa Havrľová. Havrľová popriala skladbe, aby sa dostala do čo najväčšieho počtu ľudských sŕdc. Nádej, že pieseň odstráni rasové a náboženské predsudky zas vyjadril František Baláž.
Pieseň je súčasťou veľkého kultúrneho projektu iniciatívy Ľudia proti rasizmu. Jej význam podčiarkla aj prítomnosť ministra vnútra Ivana Šimka, ktorý sa Havrľovej ospravedlnil za policajta, čo od nej miesto podania ruky žiadal hygienický preukaz. Pred objektívmi fotoaparátov a kamier jej potriasol pravicou. Na krste sa zúčastnil aj Havrľovej advokát a kandidát na ombudsmana Ján Hrubala. "Každá akcia, ktorá sa snaží ľudí osloviť pozitívnou myšlienkou je dobrá a pokiaľ zasiahne srdce človeka, je fajn," povedal pre agentúru SITA J. Hrubala.
Ladislav Ďurkovič z iniciatívy Ľudia proti rasizmu zároveň predstavil aj novú webovú stránku www.tolerancia.sk a dvojtýždenník Tolerancia, ktorý bude od budúceho týždňa prílohou týždenníka Slovo. Na projekte spolupracovali rôzni umelci, černosi, Rómovia, Židia a homosexuáli. Večer moderoval Richard Stanke, ktorý premiérovo uviedol videoklip k piesni Náš svet je pestrý. Umelci, ktorí skladbu naspievali, ju zároveň interpretovali aj naživo.
Autorom textu piesne je Ján Štrasser, hudbu zložil Roman Galvánek alias Galo zo skupiny Divná zostava, klip k piesni nakrútil režisér Juraj Johanides. Všetci umelci nahrali skladbu bez nároku na honorár. Pri nahrávaní piesne sa pri mikrofóne sa vystriedali Pavol Hammel, Peter Lipa, Ibrahim Maiga, Katarína Korčeková, skupina Hex, Iné kafe, Para, Peha, Ears, Konflikt, Pressburger Klezmer Band, Vidiek a ďalší.