Ilona Németh vytvorila v galérii prostredie s ideálnymi podmienkami pre život podľa vedeckých odporúčaní. FOTO - HIT |
Galerijných priestorov vystavujúcich súčasné umenie nie je na Slovensku veľa, jeden však vznikol nedávno v Bratislave. Je trochu nezvyčajný svojím rozsahom aj umiestnením - má veľkosť 50 x 50 x 50 cm a ako výklenok v stene sa nachádza v galérii Hit na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jeho názov je galéria Singel.
Galéria Hit verejnosti predstavuje zväčša študentské a absolventské práce, minigaléria Singel bude vystavovať diela etablovaných slovenských a svetových umelcov. Takýmto spôsobom bude vytvorená možnosť konfrontácie generačne rozdielnych prístupov k umeniu.
Úvodným projektom galérie Singel je dielo výtvarníčky Ilony Németh. Vytvorila v nej prostredie s ideálnymi podmienkami pre život podľa vedeckých odporúčaní. Divák má možnosť skontrolovať teplotu a vlhkosť vzduchu na prístrojoch umiestnených za sklom, pričom takéto ideálne prostredie možno chápať ako ironický komentár k výstavným priestorom na Slovensku, ktoré zďaleka nie sú ideálne.
S prostredím galérií významovo súvisí aj výber diel ďalších umelcov z bývalého východného bloku. Nevyjadrujú sa kriticky, skôr na tému galérie všeobecne reagujú. Srbsko na výstave reprezentujú Mirjana Boba Stojadinovič a Žolt Kovač, ktorí predstavujú fotografie z interiérov galérií v Belehrade, Poliak Grzegorz Sztwiertnia v performance sprostredkovanom na videu reprodukuje pózy z vystavených obrazov starých majstrov.
Slovenskú národnú galériu a jej návštevníkov vo svojom videu ironicky tematizuje Milan Tittel. Video autorskej dvojice Anety Mony Chisy a Lucie Tkáčovej prekvapí len divákov, ktorí nepoznajú ich tvorbu. Rozhovor autoriek natočený vo výstavnom priestore Palais de Tokyo v Paríži sa zameriava na hlavného kurátora, námetom je jednoduchý barter: sexuálne služby za výstavu.
Názov výstavy Keine Wunderkammer (Žiadny kabinet zázrakov) odkazuje k muzeálnej histórii a počiatku umeleckých výstav, ktoré boli v minulosti skôr zbierkami kuriozít. Podľa kurátorky Ivany Moncoľovej galéria Hit nie je žiadnym kabinetom zázrakov. Galerijná "prehistória" je na Slovensku stále aktuálna téma, keďže výstavné priestory u nás často nie sú európsky súčasné.
Galérie súčasného umenia vznikajú na alternatívnych miestach, ktoré často nie sú nijakým zázrakom. Aj galéria Hit je umiestnená v stiesnených pivničných priestoroch. V neľahkých podmienkach však u nás stále existuje niekoľko ďalších galérií, často napriek nepriaznivým okolnostiam a v podstate iba vďaka nadšeniu zúčastnených.
Výstavu Keine Wunderkammer možno vidieť v galérii Hit do tohto piatka.
Autor: LENKA KUKUROVÁ(Autorka je výtvarná kritička)