BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Anglický herec s arménskymi predkami Andy Serkis sa narodil 20. apríla 1964 v londýnskom Ruislip. Jeho otec bol vojenským lekárom v Iraku a matka učiteľka handicapovaných detí. Priezvisko Serkis je arménskeho pôvodu – v origináli znie Sarkisian. Andy vyrastal s túžbou stať sa maliarom - grafikom. Študoval vizuálne umenia na Lancaster University. Keďže škola bola neďaleko Lake District, mohol sa venovať aj ďalšej svojej životnej vášni – horolezectvu.
Známym po celom svete sa stal vďaka „stvárneniu“ Gluma v trilógii Petra Jacksona Pán prsteňov. Kultovej postavičke z kníh J. R. R. Tolkiena prepožičal nielen svoj hlas, ale aj pohyby, ktoré nasnímali špeciálne snímače pohybu umiestnené na jeho tele. Vďaka nim mohli animátori Glumovi vdýchnuť život. „Každý má vlastnú predstavu o tom, čo je Glum – ako vyzerá a ako znie. Takže bolo na mne, aby som počúval vlastné inštinkty," vysvetľuje, ako vznikol jeho Glum. Svojimi skvelými výkonmi Andy rozprúdil otvorenú debatu o „asistovanom herectve“ s počítačovými animáciami. Ozývali sa dokonca hlasy, že Serkis by mal byť nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, ale Akadémia rozhodla, že nespĺňa podmienky, lebo jeho postava bola upravená počítačom. Jackson sa rozhodol Serkisov talent využiť aj vo svojom ďalšom filme – remaku filmovej klasiky King Kong, kde si Andy „zahral“ samotného King Konga i kuchára Lumpyho. Počas svojej kariéry stvárnil ďalších viac ako tridsať filmových a televíznych úloh. V decembri minulého roka ho Asociácia torontských filmových kritikov ocenila špeciálnou cenou za „nevídané herecké výkony a spoluprácu na návrate King Konga na plátna kín.“
Počas štúdia na univerzite sa veľmi aktívne angažoval na katedre herectva, ktorá mala veľmi široké zameranie od dizajnu, osvetľovania, scény, až po históriu a teóriu herectva. Po tom, ako sa predstavil v hre Barrieho Keefa Gotcha, sa rozhodol, že chce byť hercom. V roku 1985 začal pôsobiť v Dukes playhouse v Lancastri, kde začal pomaly získavať herecké skúsenosti. Pod vedením Jonathana Petherbridgea si zahral v štrnástich hrách. Neskôr spolupracoval s viacerými hereckými spoločnosťami. V roku 1989 odštartoval dlhodobú spoluprácu s Royal Exchange Theatre v Manchestri. V deväťdesiatych rokoch začal na seba pomaly upozorňovať aj na londýnskych javiskách. V rovnakom čase sa začala rozbiehať aj jeho filmová a televízna kariéra. V roku 1994 sa objavil ako Tom v seriáli Finney a počas nasledujúcich rokov si zahral množstvo rôznorodých televíznych postáv. Chvály kritiky si zabezpečil najmä stvárnením Billa Sykesa v miniseriáli Oliver Twist. Miesto vo filmovom priemysle si začal budovať účinkovaním vo filmoch ako Career Girls (1997), Mojo (1997) alebo Among Giants (1998). Počas ďalších pár rokov sa sústredil najmä na svoju filmovú kariéru – za jeho najlepší film kritici považujú Topsy Turvy Mikea Leigha, kde si zahral Johna Daubana. V roku 1999 prišiel Peter Jackson s ponukou, aby si zahral Gluma. Nakrúcanie filmov trvalo viac ako 18 mesiacov, ale Andy strávil aj väčšinu rokov 2002 a 2003 v postprodukcii. Táto rola bola doposiaľ jeho najnáročnejšou – psychologicky najkomplexnejšou, fyzicky najnáročnejšou a zároveň najväčšou výzvou aj z technického hľadiska.
V čase medzi jednotlivými cestami na Nový Zéland, kde sa Pán prsteňov nakrúcal, si zahral v niekoľkých filmoch: napríklad Nonstop party (2002), alebo v nemeckom vojnovom horore Mŕtva hliadka (2002). Andy vlastní jeden z dvoch originálnych prsteňov, s ktorými sa nakrúcala trilógia Pán prsteňov. Druhý dostal Elijah Wood, ktorý hral Froda. Pri nahrávaní Glumovho hlasu sa vraj inšpiroval zvukmi, ktoré vydáva jeho mačka, keď sa zbavuje guľôčok chlpov v žalúdku. Jeho posledný pracovný deň bol len niekoľko týždňov pred premiérou Návratu kráľa (2003). Na koberci v obývačke Petra Jacksona nasnímali reakciu Sméagola / Gluma, keď zistí, že Frodo chce prsteň zničiť. Video poslali e-mailom do štúdií Weta Digital, kde ho animátori zapracovali do pripravenej počítačom vytvorenej postavičky. Svoj „Glumovský“ hlas vraj používa, keď sa hrá s deťmi, alebo keď sa nesprávajú podľa jeho predstáv. S manželkou Lorraine Ashbourne majú tri deti – dvoch synov a dcéru. Najmladší Louis George sa narodil 19. júna 2004.
Počas celej svojej kariéry nezabudol na maľovanie a v roku 2001 uviedol svoj debutový film Snake, ku ktorému napísal scenár a postaral sa aj o réžiu.