1813 - narodil sa dánsky luteránsky teológ a filozof Sören Kierkegaard, predchodca existencializmu a dialektickej teológie. Kierkegaardove spisy patria k najvýznamnejším dielam dánskej literatúry. Z diela: Okamžik, Súčasnosť, Zvodcov denník, Buď - alebo, Bázeň a chvenie, O pojme strach, Štádiá na životnej ceste. Zomrel 11. novembra 1855.
1818 - v nemeckom Trier sa narodil filozof, politik Karl Marx. Aktívne pôsobil v medzinárodnom robotníckom hnutí. Spolu s F. Engelsom zakladateľ marxizmu ako vedeckej teórie komunistického hnutia. V r. 1847-48 napísali Komunistický manifest. Po r. 1849 žil Marx v Londýne. Spoluzakladateľ a sekretár I. internacionály. V diele Kapitál dospel k presvedčeniu o historickom poslaní proletariátu a nevyhnutnosti nastolenia novej beztriednej spoločnosti. Výrazne ovplyvnil dejiny 2. pol. 19. a 20. stor., inšpiroval rôzne prúdy ľavicovo orientovaného myslenia. Ďalšie diela: Kritika politickej ekonómie, Ekonomicko-filozofické rukopisy, Osemnásty brumaire Ludvíka Bonaparta. Zomrel
1846 - narodil sa poľský spisovateľ Henryk Sienkiewicz. Svetovo známym sa stal po vydaní historických románov, trilógie Ohňom a mečom, Potopa, Pán Wołodyjowski a kníh Quo vadis? (o prenasledovaní prvotných kresťanov v Ríme počas vlády cisára Nera) a Križiaci (o vojnách Poľska v 14. a 15. stor.). Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1905). Zomrel 15. novembra 1916 vo Vevey vo Švajčiarsku.
1904 - v Budapešti zomrel maďarský romantický spisovateľ Mór Jókai. Autor románov Zoltán Kárpáthy, Synovia muža kamenného srdca, Nový statkár, Čierne diamanty, Levočská biela pani, Zlatý človek a i. Spolu so Sándorom Petőfim v r. 1848 vodca revolučnej mládeže. Narodil sa 18. februára 1825 v Komárne.