
Valentín Prolat gratuluje slovenskej opernej dive Simone Houdovej-Šaturovej. FOTO - ČTK

Blanke Bohdanovej zablahoželal minuloročný mužský víťaz Ivan Trojan.

Herec, spevák, režisér a výtvarník Jiří Suchý. Jeho ďakovačka publiku v pražskom Národnom divadle mala aj scénický rozmer.
Česká kultúrna scéna rozdala v sobotu svoje posledné ceny za minulý rok. Po populárnych osobnostiach na obrazovke - Týtý, filme - Český lev, hudbe - Anděl prišla na rad múza Thália. Divadelné ceny pod záštitou Dagmar Havlovej a pod priamym dohľadom jej muža, prezidenta ČR Václava Havla nepriniesli žiadne veľké prekvapenia ani škandály. V Národnom divadle v Prahe sa dbá na decentnosť.
Predstavy Hereckej asociácie v ČR napĺňal kultivovaný prejav moderátorky Jitky Molavcovej. Akoby povedal Werich, zo všetkého bolo primerane - trochu noblesy, trochu mladosti, trochu zásluh o minulosť, nejaký ten vtip a dlhotrvajúci potlesk v priamom prenose Českej televízie. V „zlatej kapličke“ je riziko prešľapu nežiaduce.
Sľubujem, je to naposledy
Najsledovanejšou kategóriou je už tradične činohra. Trofej si prevzali hlavní predstavitelia v hre Donalda L. Coburna Džin, ktorá sa inscenuje v pražskom divadle Viola. Pokiaľ sa medzi ženami víťazstvo Blanky Bohdanovej očakávalo, medzi mužmi sa predsa len favorizovala mladšia generácia.
Víťaz Josef Somr filtroval všeobecný pocit vo svojej ďakovačke. „Hovorí sa, že vždy to vyžerú tí starí. Pozerám sa na Jiřího Langmajera a Vladimíra Dlouhého a mne sa vidí, že tu mali byť oni. Ja im sľubujem, že v tejto úlohe ma vidia naposledy.“
Do činohernej siene slávy vstúpil Lubor Tokoš, ktorý svoj život s divadlom spojil pred viac než šesťdesiatimi rokmi. Pôsobil v Hodoníne, Brne, Uherskom Hradišti, Ostrave, Olomouci, Zlíne a v 60. rokoch krátko v Prahe. Množstvo rolí vytvoril v rozhlase, filme i televízii.
Po roku 1968 mal zákaz hrania, a teda viac času na svojho druhého koníčka - maľovanie. Napriek tomu sú na jeho hereckom konte stovky postáv. „Bolo toho veľa. Našla by sa aj birina - ale myslím, že len málo,“ povedal Tokoš.
Slovensko najkrajšie spievalo
Už po zverejnení nominácií bolo jasné, že v kategórii opera - ženy bude mať minuloročná víťazka Klaudia Dernerová nasledovníčku opäť zo Slovenska. Otázkou zostávalo, či ju získa Simona Houdová-Šaturová alebo Yvetta Tannenbergerová. Do svetiel rámp sa postavila skôr menovaná. Členka Štátnej opery v Prahe zabodovala u poroty hosťovaním v Plzni v titulnej úlohe Belinniho Júlie. Slovensko opäť spievalo najkrajšie.
„Naozaj som to nečakala,“ povedala s jemnou trémou operná speváčka, ktorá si začína dobývať aj širšie územie, akým je bývalé Česko-Slovensko. „Je to pre mňa veľká pocta, ktorá zaväzuje.“
Barytonista Ivan Kusnjer z opery ND v Prahe si prevzal už tretiu Tháliu a sedemdesiatročný sólista brnianskej opery Richard Novák si vyspieval prostredníctvom 150 rolí basového repertoáru cenu za celoživotné dielo.
„Potrebujem vedomie dobre vykonanej práce,“ povedal Novák. „To nie je závislé od toho, či som sa postavil na akýsi pomyselný bod českého operného neba.“
Marta Kubišová neznáša ceny
Držiteľka ceny Thálie v kategórii opereta, muzikál Marta Kubišová neznáša ceny. „To by som radšej hrala dve predstavenia Líp se loučí v neděli za sebou, než takéto jedno popoludnie a večer,“ povedala Kubišová po slávnostnom večere. „Povedala som si, že si nebudem žiadnu reč pripravovať, pretože aj tak nič nedostanem, a nakoniec to takto dopadlo.“
Cenu - vázu zo sklárskej dielne AJETO - chce dnes odniesť do divadla Ungelt, aby bola na očiach celého tvorivého tímu, ktorý sa o cenu Thálie zaslúžil.
„Cenu nijako zvlášť oslavovať nebudem. Azda len tak, že si zoberiem svojich dvoch psov - azavakov - a pôjdem sa s nimi prejsť. Vonku budem zhlboka dýchať, aby som to všetko vydýchala,“ povedala speváčka, ktorá hrala v muzikále po druhýkrát v živote.