Napriek tomu však zatiaľ ešte nie je isté, či ho odobria aj v krajine jeho pôvodu, Číne. Na štvrtkovom debute filmu sa nemohli zúčastniť ani jeho čínski producenti. Museli totiž zostať doma a snažiť sa vyjednávať s cenzorským úradom.
"Urobím všetko pre to, aby tento film premietali aj v Číne. Ak budú chcieť nejaké scény dať preč, budem súhlasiť," uviedol režisér Lou Ye. Ako ďalej prezradil, námet pochádza z jeho vlastných skúseností, ktoré zažil v roku 1989 ešte ako študent. Film rozpráva príbeh mladého dievčaťa, ktoré opustí svoju rodnú dedinu, aby odišlo študovať do Pekingu. Tam zažije mučivú romancu s iným študentom. Pozadie deja je vykreslené protestmi z roku 1989, za ktorými vláda dala nešťastnú vojenskú bodku v podobe stovky až tisícok mŕtvych ľudí. Čína dodnes trvá na tom, že podľa mnohých neprimeraný zásah, boli iba kontrarevolučné opatrenia.
V snímke sa vyskytujú sexuálne a nahé scény, medzi ktorými sú časti odkazujúce na študentské protesty. Podľa Yeho práve sex a prostredie môžu pre cenzorov predstavovať najväčšiu prekážku. Čínske noviny Xinwen Chenbao tento týždeň informovali, že tvorcovia Summer Palace porušili čínske vládne zákony, keď súhlasili s uvedením filmu na festivale bez súhlasu príslušných úradov. Producent Fang Li sa však bráni, že tak urobili zahraniční distribútori. "Počas nakrúcania som vždy na tento druh prekážky, čo sa smie a čo nie, čo by sa nemalo a čo nie a čo je zakázané zabudol," priznal Ye.