Bratislava 19. marca (TASR) - Priblížiť významné osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj slovenskej vedy v rôznych odboroch, je cieľom výstavy Slovenskí vzdelanci III, ktorú dnes slávnostne otvorili v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Výstavu už po tretí raz usporiadala Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied (ÚK SAV). Koná sa v roku 60. výročia založenia Slovenskej akadémie vied a umení (SAVU), predchodkyne súčasnej SAV a je jedným z podujatí terajšieho Týždňa slovenských knižníc.
Výstava prezentuje zakladateľa vedeckej hydrológie na Slovensku prof. Ing. Oto Duba (1902 - 1979), významného vedca a pedagóga v oblasti fyzikálno-chemických vied prof. RNDr. Dionýza Ilkoviča (1907- 1980), fyziológa prof. MUDr. Juraja Antala (1912-1996), zakladateľa modernej slovenskej historiografie prof. PhDr. Daniela Rapanta (1897-1988) a ďalších. Medzi prezentovanými osobnosťami je tentoraz aj žena, významná slovenská etnologička doc. PhDr. Emília Horváthová (1931 - 1996), autorka publikácie Cigáni na Slovensku, prvej knihy s touto tematikou.
Riaditeľka ÚK SAV Marcela Horváthová konštatovala, že terajšia expozícia nadväzuje na dve predchádzajúce a predstavuje ďalších 9 významných osobností slovenskej vedy. Za dôležité považuje priblížiť najmä mladým ľuďom, ktorí najviac navštevujú Univerzitnú knižnicu, výsledky práce slovenských vzdelancov. Príprava výstavy si vyžiadala štúdium mnohých archívnych dokumentov. Aj tentoraz organizátori oslovili rodinných príslušníkov osobností, ktorí poskytli napríklad vzácne fotografie, rôzne dokumenty ako sú vysvedčenia, diplomy, ocenenia získané doma i v zahraničí a iné.
Na otvorení výstavy sa zúčastnil riaditeľ Univerzitnej knižnice Tibor Trgiňa, člen Predsedníctva SAV Milan Zemko a ďalší zástupcovia vedeckej komunity a kultúrneho života na Slovensku.
Výstava Slovenskí vzdelanci III v Univerzitnej knižnici v Bratislave potrvá do 12. apríla 2002.