
Skutočný John Nash. FOTO – DPA
LOS ANGELES – Film Čistá duša režiséra Rona Howarda podľa skutočného príbehu nositeľa Nobelovej ceny za matematiku Johna Nasha s ôsmimi nomináciami na Oscara patrí aj ku kandidátom na najžiadanejšiu trofej v kráľovskej kategórii – Najlepší film roka. Týždeň pred tohtoročným odovzdávaním cien znovu vidieť, že metódy v zápase s konkurenciou za kulisami Hollywoodu sú všetko, len nie jemnocitné.
Minulý týždeň zaplavili internet nepríjemné chýry: podľa nich to vyzerá, že schizofrenický génius John Nash, ktorého v Howardovom filme hrá Russel Crowe, v skutočnosti nebol žiadnou čistou dušou, ale agresívnym zvrhlíkom a navyše antisemitom. Filmové klebetníky sa, pochopiteľne, rýchlo pridali. Nash údajne obťažoval na toaletách mladých mužov. O svojich synov sa nikdy nestaral. V roku 1967 sa v jednom liste otvorene prihlásil k tomu, že je „fanatickým antisemitom“. Nič z toho vo filme nie je.
Nastalo veľké pobúrenie: Hollywood už má za sebou všeličo, ale táto očividne pripravená kampaň proti favoritovi na Oscara svojou mimoriadnou brutalitou šokovala aj otrlých insiderov, napísali New York Times. Filmový historik Pete Hammnond považuje za zvlášť zlé, že v boji o hlasy tisícov členov filmovej akadémie sa hrá kartou antisemitizmu. „Všetci vedia, že medzi hlasujúcimi je veľa židov,“ hovorí Hammnond.
Rozčúlená je aj nová superhviezda Russel Crowe. Sylvia Nasarová, autorka Nashovho životopisu, podľa ktorej vznikol film, tvrdí, že jeho protižidovské výroky spadajú len do fázy, keď jeho choroba akútne prepukla. „Vtedy sa striedavo považoval za Jóba, prikovaného otroka, vládcu Antarktídy alebo Mesiáša.“ List citovaný na internete nebol pre film vôbec relevantný.
Sedemdesiattriročný Nash sa k tomu tento víkend sám vyjadril. Pre televíziu CBS vyhlásil, že nie je vôbec antisemitom, „len mal v niektorých obdobiach svojho života šibnuté myšlienky“. Rozhovor sa vysielal v nedeľu dopoludnia, Nash vzal do štúdia aj jedného zo synov a manželku Aliciu – vo filme ju hrá Jennifer Connellyová. „John nie je homosexuál, poznám ho dvadsať rokov a niečo by som o tom musela vedieť.“ Nash syn vyhlásil, že tak on, ako jeho nevlastný brat získali z otcovej Nobelovej ceny veľkorysý podiel.
Na tom, že hollywoodske štúdiá investujú z roka na rok väčšie peniaze do agresívnych oscarových stratégií a že občas vytiahnu aj zbrane z arzenálu psychologickej vojny, nie je nič nové. Víťaz totiž berie všetko. Kto odíde s hlavnou cenou, môže rátať s ďalším a rovnako veľkým prílevom miliónov z toho istého filmu, ktorý by inak už z kín zmizol.
O Zamilovaného Shakespeara zviedli štúdiá Miramax bitku s DreamWorks – Zachráňte vojaka Ryana. Tentoraz je zápas zvlášť vyrovnaný: In the Bedroom (Miramax), Pán prsteňov, satirická detektívka Roberta Altmana Gosford Park, muzikál Moulin Rouge a dráma Čistá duša štúdií Universal. Nikto sa nečudoval, keď Los Angeles Times napísali, že tipy o Nashovej minulosti dal ich reportérovi zdroj blízky Miramaxu.
Autor: EDWIN GRASSMEIER(Autor je redaktor DPA)