Teatro Maska z Poľska na minuloročnom, nultom ročníku medzinárodného divadelného festivalu Meteorit. FOTO - ROLAND BORKA |
Meteorit - jeden z našich najväčších divadelných festivalov - sa začína dnes v južnoslovenskom mestečku Kolárovo. Týždňové podujatie s podtitulom Odbúrajme bariéry nemá dlhú tradíciu, jeho nultý ročník prebehol iba minulý rok, no organizátor festivalu - maďarský herec Róbert Csontos, pochádzajúci zo Slovenska - má plány už na dva roky dopredu.
Csontos vyštudoval herectvo a je šéfom budapeštianskeho divadla Nap (Slnko), hosťuje vo viacerých maďarských divadlách, vedie herecké kurzy na workshopoch doma i v zahraničí, zahral si aj jednu z hlavných úloh vo filme Kým netopier ukončí svoj let, ktorý bol v roku 1989 nominovaný na Zlatého medveďa na MFF v Berlíne.
"Pochodil som už všelijaké festivaly, zatúžil som usporiadať taký, ktorý by neurčoval v umení žiadne hranice," hovorí. "Na mnohých festivaloch divadlá odohrajú predstavenia, potom sa zbalia a idú preč, nestihnú sa s kolegami z iných divadiel ani zoznámiť. Mojím cieľom je, aby umelci aj návštevníci mohli zostať spolu čo najdlhšie, aby mohla vznikať užšia medzinárodná spolupráca. Už minulý rok potvrdil, že nám to ide."
Usporiadatelia privítajú vyše dvadsať súborov zo Slovenska, Rakúska, Talianska, Česka, Poľska, Maďarska, Estónska, Švajčiarska, Slovinska či Francúzska - napríklad Štúdio tanca z Banskej Bystrice, Divadlo Thália a Divadlo Bárka z Maďarska, poľské profesionálne náboženské divadlo "A", Teatr Novogo Fronta či divadlo Letí z Česka a mnoho ďalších.
V rámci festivalu sa koná medzinárodná súťaž divadiel, vystúpia aj pouličné divadlá, pripravené sú divadelné predstavenia a programy pre deti v rozprávkovom mestečku, koncerty a výstavy. Detské predstavenia mali minulý rok úspech, na želanie detí z okolitých škôl tento rok opäť prichádza aj poľské divadlo Teatr Maska s adaptáciami obľúbených poľských rozprávok.
Sekcia Odbúrajme bariéry sa venuje umelcom so zdravotným postihnutím. Vystúpi tu banskobystrické Divadlo z Pasáže, zoskupenia Popoluška a Campino z Bratislavy, divadlo Sem-tam a divadlo Neslyším z Brna, súbory Baltazár, Oroszlány či Vakrepülés z Budapešti. Program obohatia koncerty poľských a maďarských zoskupení ľudí s Downovým syndrómom.
K myšlienke zaradiť do programu aj divadelníkov odkázaných na pomoc iných sa šéf festivalu dostal vďaka listu z istej maďarskej nadácie. "Jej riaditeľ navrhol spoluprácu, lebo ich súbor sa doteraz zúčastňoval iba na festivaloch zdravotne postihnutých divadelníkov, nikdy teda nezažili ozajstný pocit integrácie," hovorí Csontos. "Samozrejme, nadviazali sme kontakt. Minulý rok som si počas divadelnej práce s ľuďmi s Downovým syndrómom na Slovensku aj sám overil, aký je kontakt s hendikepovanými pre nás dôležitý a prínosný. Máme sa od nich veľa čo učiť."
EVA ANDREJČÁKOVÁ