BRATISLAVA 7. júna (SITA) - Renomovaný slovenský džezmen, bubeník, producent a Marcel Buntaj oslavuje dnes 32. narodeniny. Jeho meno poznajú zväčša profesionálni hudobníci, napriek tomu má na svojom konte spoluprácu na viac ako deväťdesiatich albumoch. Buntaj sa narodil v roku 1974 v Bratislave. K hudbe mal blízko z prozaických dôvodov - otec bol amatérskym muzikantom, brat profesionálnym hráčom na basovú gitaru. Marcel začal s bicími v pätnástich. V rokoch 1988-1995 absolvoval s vyznamenaním konzervatórium v odbore bicie nástroje. Už počas štúdia pôsobil v Big Bande Bratislavského konzervatória, vďaka ktorému sa v roku 1991 zúčastnil Kredi Genclik Festivalu v Istanbule a na Concours Europeen de Big Band de Jazz Michel Legrand vo francúzskom Le Havre. Zároveň účinkoval ako tympanista na CD Missa Danubia od Petra Martinčeka, kde sú sólistami Eva Jenis a Peter Dvorský. Vďaka spolupráci na muzikáli Umrieť pre krásu sa stretol s autorom jeho hudby Matúšom Jakabčičom, s ktorým vystupoval aj mimo školy v džezovom kvartete Jazz Special spolu s Jurajom Kalaszom a Marcelom Palonderom ako aj v skupine Stop Time.
Po prvých lastovičkách vystriedal Buntaj viacero formácií. So skupinami BJQ, Bossa Noha a Brozbend sa zúčastnil džezového festivalu v Žiline, s posledne menovanou získal víťaznú cenu. Neskôr nahral CD Brozbend - live. Od roku 1990 je s basgitaristom Martinom Gašparom nerozlučnou dvojicou, ktorá spolu nahrala viac ako 50 albumov renomovaných interpretov ako Jana Kirschner, Peter Lipa, Lenka Filipová Pavol Hammel, Orchester Gustáva Broma, Iveta Bartošová, Elán, Adriena Bartošová, Láďa Kerndl, Tereza Kerndlová, Beáta Dubasová, P. S., Vašo Patejdl, Oľga Záblacká, Radek Pastrňák, TUTU, Katarína Hasprová, Robo Grigorov, Robo Opatovský, Miloš Železňák, Home Made Mutant, Wedding Band, Peter Cardarelli, Gapa, alebo Daniel Gladiš. Jeho muzikantská cesta sa splietla s džezmenom Petrom Lipom v roku 1994 a ich spolupráca trvá až dodnes. V tom čase sa zviditeľnil i nahrávaním muzikálov Jozef a jeho zázračný farebný plášť a Cyrano z predmestia. V roku 1995 získal Cenu Ladislava Martonika ako džezmen roka, neskôr sa stal vďaka cene hudobnej akadémie Grand Prix ZAI 1997 inštrumentalistom roka. Od roku 1995 sa bol členom skupiny Ash Bandu Andreja Šebana, ktoré v priebehu dvoch rokov nadobudlo podobu tria Andrej Šeban, Oskar Rózsa a Marcel Buntaj. Výsledkom je Milión Bohov a Kamakura. Kultová trojica sa stala štúdiovou i koncertnou formáciou, ktorá sa od roku 2000 podieľala na viacerých projektoch Richarda Müllera, Jara Filipa, Free Faces, Jiřího Stivína a Mariána Vargu. V rovnakom čase účinkoval Buntaj v skupine IMT Smile, v roku 2003 prijal pozvanie na najväčší koncert v dejinách Česko-Slovenska. Absolvoval ho v Prahe so skupinou Elán, z čoho vznikol DVD a CD záznam Elán - Letenská Plaň - live.
Marcel Buntaj sa venuje aj klavíru, je producentom a aranžérom (Home Made Mutant, Igitot, Daniel Gladiš, Bukake jazz) a taktiež autorom a spoluautorom (Bezmocná Hŕstka, Richard Müller, Peter Lipa, Double Affair, Bukake jazz). Okrem iných spolupracoval, respektíve spolupracuje aj s Annou K, Fredym Ayisim, Bercom Baloghom, Ivou Bittovou, Mariánom Českovským, Dodom Dubánom, Maťom Ďurindom, Vladimírom Godárom, Pavlom Haberom, Petrom Jandom, Davidom Kollerom, Katkou Korček, Martou Kubišovou, Jurajom Kupcom, Milanom Lasicom, Jozefom Lauferom, Jankom Lehotským, Lacom Lučeničom, Luciou Lužinskou, Alanom Mikušekom, Mishou, Petrom Nagym, Soňou Norisovou, Robom Pappom, Antonom Popovičom, Erichom "Bobošom" Procházkom, Darou Rollins, Tomášom Slobodom, Věrou Špinárovou, Henrym Tóthom, Michalom Tučným, Martinom Valihorom, Helenou Vondráčkovou, či Jitkou Zelenkovou.