Nová Sedlica 23. marca (TASR)- Pomazaním takmer sedem metrov vysokého javorového kmeňa medom a cesnakom symbolicky odštartovali dnes v lokalite Medová baba pri Novej Sedlici v Sninskom okrese projekt Galéria monumentálnej sochárskej tvorby (GMST).
Podľa riaditeľa Galérie MIRO v Snine a autora myšlienky projektu akademického sochára Andreja Smoláka bude prvá plastika projektu znázorňovať "medovú babu", legendárnu ženu Žofiu Maťašovskú. Venovala sa včelárstvu a žila v zrube neďaleko Novej Sedlice. Pre obyvateľov regiónu zostala táto jednoduchá žena, ktorá zomrela pred tridsiatimi rokmi, symbolom pracovitosti a štedrosti. "Napriek tomu, že jej život bol poznačený príkoriami, sršala optimizmom a jej viera v život prežila dosiaľ," uviedol dnes pre TASR A. Smolák. Vlastnosti tejto ženy zobrazí v konkrétnej podobe akademický sochár Marek Žitňan. Smolák dodal, že projekt GMST, ktorý sa bude realizovať desiatky rokov, ráta v prihraničnej oblasti s vytvorením množstva sôch. Medzi ďalšie umelecké výtvory zaradil sochu zbojníka Fedora Hlavatého v Ruskej Volovej, dievča s kačacími nohami v Podhorodi pri Ubli, či sochu s názvom Slovania na hraničnom trojcípe medzi Slovenskom, Ukrajinou a Poľskom a mnohé ďalšie. Počas prvých troch rokov sa bude projekt realizovať na Slovensku. Neskôr sa rozšíri na ukrajinskú a poľskú časť. "Základnú myšlienku projektu - mier, priateľstvo a výzvu, aby na ľudí i na sochy nepadali bomby, chceme tlmočiť vládam rôznych krajín," poznamenal Smolák. Týmto vyhlásením dal zároveň priestor zahraničným umelcom, ktorí sa môžu podieľať na napĺňaní uvedeného projektu. Poznamenal, že aj keď ide o nákladný projekt, pri dobrej vôli sa ho podarí uskutočniť. Náklady na jednu plastiku predstavujú totižto od 500 tisíc do troch miliónov korún.
Projekt GMST vznikol 15. septembra po teroristických útokoch na USA. S odhalením drevenej plastiky Medovej baby rátajú realizátori projektu do roka a do dňa od jeho vzniku, teda v septembri 2002.