Keď sa pozrieme na hostí festivalov Art Film a Karlove Vary, môže sa na chvíľu zdať, akoby sa Československo nikdy nerozdelilo. Srbský režisér Goran Paskeljevič, ktorý na Art Filme predstavil ...

Kim Ki-dukov Čas rozkrýva prostredníctvom príbehu milencov a jednej plastickej operácie úvahu o tom, či sa možno vyhnúť zákonitostiam života a ako sa taký pokus podpíše pod stratu ľudskej identity. FOTO - ARTCAM
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
|
Keď sa pozrieme na hostí festivalov Art Film a Karlove Vary, môže sa na chvíľu zdať, akoby sa Československo nikdy nerozdelilo. Srbský režisér Goran Paskeljevič, ktorý na Art Filme predstavil svoje dva filmy, zasadne do poroty Karlových Varov. Herečka Jacquelin Bissetová príde s ďalším hosťom z Art Filmu, s britským režisérom Johnom Irvinom, do Varov taktiež. Predstavia spoločne film Umenie milovať. Tu sa prepojenie s Art Filmom takmer končí. Ach áno, ešte sú tu liečivé pramene a s nimi aj lahodné oplátky.
Oddnes sa nasledujúcich desať dní bude v Karlových Varoch striedať meno za menom. Aj toto je len minivýber. Francúzsky režisér Luc Besson, ktorý sa stal slávnym snímkami Brutálna Nikita, Piaty element, Leon. Drsniak Danny Trejo z Desperada, na ktorého vražedný výraz a zjazvenú tvár sa nezabúda. Alebo americký režisér Terry Gilliam (naposledy bola v slovenských kinách jeho Kliatba bratov Grimmovcov), ktorý tu uvedie Krajinu prílivu. A taktiež Andy García z Dannyho parťákov, ktorý sem pricestuje so svojím réžijným debutom. Aj britská herečka Saffron Burrowsová, známa z filmov Mikea Figgisa vstúpi na červený koberec. A mnoho ďalších. Karlove Vary totiž patria medzi päticu najrešpektovanejších medzinárodných filmových festivalov a hviezdy sem rady chodia. A rady sa vracajú.
Tento rok sa zdá byť dokonca o trocha odvážnejší. Postarajú sa o to minimálne dve mená: kórejský režisér Kim Ki-duk a americký umelec, partner Björk Matthew Barney. Ázijská hviezda Kim Ki-duk je už slovenskému divákovi známa. Distribuoval sa tu Jar, leto, jeseň, zima... a jar, ktorý nás previedol po kružnici zvanej život, na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava v Golfovej palici zasa vysvetlil, čo myslí tou metaforou, keď človeka prirovnáva k prázdnemu domu čakajúcemu na niekoho, kto otvorí zámok a vyslobodí ho. Aj Samaritánka a Ostrov tu majú svojich divákov. Dnes otvára festival s titulom Čas.
Matthew Barney vymetá galérie s označením kultový. U nás sme jeho Drawing restraint 9 mohli zazrieť nedávno na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava. Súčasťou festivalu je aj viacero seminárov, takpovediac nemainstreamových akcií. Napríklad k Barneymu či k sekcii Polnočné filmy.
Tí, čo neradi experimentujú, si zgustnú na overenej sekcii Horizonty, kde sú úspešné filmy z iných festivalov. Môžu tu vidieť, aj ako Penelope Cruzová nevie rozprávať bez sĺz v Almodóvarovom Volver, či ako taliansky režisér Nanni Moretti žmýka v Kajmanovi talianskeho premiéra Berlusconiho.
Na 41. ročníku sa premietne 230 filmov. Prezidentovi Jiřímu Bartoškovi a umeleckej riaditeľke Eve Zaoralovej sa podarilo od deväťdesiatych rokov vytvoriť festival, ktorý má nielen prestíž, ale aj veľmi špeciálne znamenie - takzvaných batôžkárov. Tvoria ich všetci, ktorí nepatria ku komunite filmárov ani teoretikov, ktorí chodia na festival, lebo chcú zažiť jeho atmosféru - či už ju tvoria hviezdy známe z oscarovských ceremónií, alebo filmy, ktoré v programoch multiplexov nenájdu.
Zo slovenských filmov tu budú Škopove Iné svety v súťaži dokumentárnych filmov a Mesto lietajúcich slov Tiny Diosi mimo súťaž. Slovensko bude ešte zastúpené Švankmajerovým filmom Šílení, kde sa podieľalo na koprodukcii. Mimochodom, sekcia český film prináša 18 českých snímok. Kráska v nesnázích od Jana Hřebejka sa dokonca ocitla v súťažnej sekcii. Ako keby sa Československo nerozdelilo. Takmer.