Martin 25. marca TASR - Technika výroby ozdôb z cesta má podľa ľudovej umelkyne Silvie Sochulákovej z Martina pôvod v Nemecku. V tejto krajine je výroba dekorácii z cesta bežnou praxou a nie zvláštnosťou akou na Slovensku.
V malej miestnosti rodinného domu visia ozdoby, jedna vedľa druhej. Pod oknom pracovný stôl, na ktorom je len drevená doska a cesto z múky, soli a vody. Tu prichádzajú na svet dekoračné doplnky z klasických kuchynských surovín. Silvia Sochuláková tu vyrába ozdoby zo slaného cesta a v predveľkonočnom čase sa orientuje na motívy sviatkov jari.
Výtvarnému umeniu sa začala venovať len pred šiestimi rokmi. Najskôr navštevovala výtvarnú výchovu pre dospelých na Základnej umeleckej škole v Martine a neskôr sa preorientovala na prácu s cestom. Prvé výrobky smerovali k priateľkám, tie ju posmelili, aby ich prezentovala aj širšej verejnosti. Dnes sa zúčastňuje na výstavách a jarmokoch v rôznych kútoch Slovenska.
Jej ozdoby z cesta si už našli domov v Austrálii, USA, Rakúsku. Roku 2000 pripravovala z cesta darčekové srdiečka na premiéru českého filmu Kytice v Prahe.
Na nevšedný koníček spotrebuje 29-ročná Silvia mesačne asi 20 kg múky a rovnaké množstvo soli. Suroviny miesi s vodou a potom už šikovné ruky modelujú venčeky, stromčeky, zvieratá, kvety, okienka, kvetináče, vždy tematicky doplnené o blížiace sa sviatky. Aj preto sa v jej dielničke teraz usmievajú zajačiky a kuriatka. Nechýbajú misky na kraslice, venčeky s veľkonočnými motívmi. Nevyhla sa ani zdobeniu vajec, aj pri tom použila netradičné obliepanie nitkami.
Výrobky po modelovaní suší v rúre asi 20 hodín. Nakoniec ich dofarbí buď pripečením pri vyššej teplote v rôznych odtieňoch hnedej farby alebo vodovými farbami. Poslednou úpravou je vrstva syntetického laku. V súčasnosti jej výrobky obdivujú návštevníci výstavy v Kysuckom múzeu v Radoli.
Obrazová redakcia ponúka k správe fotomateriál
*bs rč
NNNN