Bratislava 27. marca (TASR) - Už štyridsať rokov oslavuje medzinárodná divadelná komunita svoj deň. Je ním Svetový deň divadla, ktorý 27. marca 1962 pri príležitosti otvorenia divadelnej prehliadky v Paríži vyhlásila organizácia UNESCO.
Hlavným organizátorom osláv je Medzinárodný divadelný ústav (International Theatre Institute ITI), ktorý je najvýznamnejšou medzinárodnou mimovládnou organizáciou pre scénické umenia. Každoročne požiada niektorú zo známych divadelných osobností, aby napísala posolstvo, ktoré čítajú v divadlách celého sveta a zverejňujú v tlači, rozhlase a televízii.
Autorom štyridsiateho posolstva je indický dramatik Girish Karnad, ktorý žije v Londýne a pôsobí ako riaditeľ Nehrúovho centra. Jeho najznámejšími dielami sú dráma Tughlaq, hry Nagamandala či Oheň a dážď.
Karnad sa v posolstve rozhodol osloviť verejnosť Nájašastrou, jedným z najstarších textov, ktoré boli napísané o divadle a jeho zrode.
Historicky prvé posolstvo napísal Jean Cocteau. Z ďalších osobností, ktoré sa v mene divadelníkov prihovorili svetu, možno spomenúť Arthura Millera, Laurencea Oliviera, Jeana-Louisa Barraulta, Petra Brooka, Richarda Burtona, Eugena Ionesca, Edwarda Albeeho i českého prezidenta Václava Havla.
Zmyslom a cieľom Svetového dňa divadla je vyjadrenie solidarity divadelníkov z celého sveta a podpora ich úsilia o presadzovanie základných morálnych a spoločenských hodnôt umeleckými prostriedkami, ako aj zamyslenie sa nad poslaním a úlohou divadla. V priebehu dňa sa preto po celom svete konajú špeciálne podujatia, sympóziá, konferencie, oceňovanie hercov, dramatikov a podobne.