Banská Bystrica 27. marca (TASR) - Stálu Slovenskú národnú expozíciu v bývalom koncentračnom tábore Osvienčim v Poľsku, nazvanú Deportácie 1942 - 45, otvoria 8. mája.
Sprístupniť ju pôvodne mali 26. marca, v deň, keď do Osvienčimu presne pred 60 rokmi dorazil prvý transport s tisíckou mladých Židoviek z východného Slovenska. Vypravili ho deň predtým večer z Popradu.
Štátne múzeum Auschwitz - Birkenau v Osvienčime, ako pre TASR uviedol námestník riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici Dezider Tóth, slovenskú stranu požiadalo o zmenu dohodnutého termínu vernisáže. V tom istom objekte bude totiž aj stála expozícia Českej republiky, ktorá však jej inštalovanie v pôvodnom termíne nedokázala zabezpečiť a požiadala o zmenu termínu na 8. mája. Bývalé Československo, ako konštatoval D. Tóth, malo v Osvienčime svoju stálu výstavu do roku 1990.
Slovenská expozícia poskytne historický objektívny pohľad na priebeh holokaustu na Slovensku v rokoch druhej svetovej vojny. V komparácii s inými národnými expozíciami bude mať svoje špecifikum po obsahovej i formálnej stránke. Jej podobu spolu s banskobystrickým Múzeom SNP dotvárali aj pracovníci Historického ústavu SAV, Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku, Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Múzea židovskej kultúry v Bratislave a bývalí väzni v Osvienčime. Organizátori pri výbere písomných, fotografických a trojrozmerných predmetov uprednostnili najdôležitejšie a najvýznamnejšie exponáty s veľkou výpovednou hodnotou a emotívnou rezonanciou.
V prvom tematickom celku priblížia základné informácie o židovskej komunite na Slovensku do roku 1938 s dôrazom na jej prínos pre slovenskú spoločnosť. Expozícia bude dokumentovať aj podstatu holokaustu na Slovensku a jeho prejavy, až po špecifické vyústenie riešenia židovskej otázky od jesene 1938 do jari roku 1945. Vtedajšia slovenská vláda od marca do októbra 1942 vlastnými mocensko-administratívnymi prostriedkami vypravila do zahraničia 57 transportov s 57 752 Židmi, z ktorých útrapy v koncentračných táboroch prežilo len veľmi málo.