Múzeum židovskej kultúry v Bratislave otvorilo nedávno pod názvom Pozdravy z Izraela výstavu ôsmich izraelských výtvarníkov. V súčasnej nepokojnej situácii v pohraničných oblastiach Izraela a Libanonu prináša prehliadka posolstvo mieru, že "aj napriek vrave zbraní umenie nemlčí".
Skupinu izraelských výtvarníkov, sedem žien a jedného muža, predstavila kurátorka Tanya Sternson. Hagit Shahal, Mariama Korol, Hila Ashuri, Neta Gidalia, Helen Fransis Attar, Stella Amineva, Edna Atai a Shibetz Cohen, teda všetci vystavovaní umelci, absolvovali školy umeleckého zamerania v rôznych končinách celého sveta.
Od Tel Avivu a Jeruzalema cez Amsterdam, Dublin, Taškent, Novosibirsk až po školy v Spojených štátoch.
Ich tvorba predstavuje súčasné ponímanie rozmanitých podôb sveta a tiež aktuálne zobrazuje témy s historicko-kultúrnym odkazom na biblické námety.
Využívajú pritom nielen maľbu, kresbu, sochárstvo, techniku performance, koláž, asambláž, ale aj viaceré priemyselné materiály.
Výstava citlivo, i keď neplánovito reaguje aj na súčasnú nepokojnú situáciu v blízkovýchodnej oblasti. Však napríklad Hila Ashuri žije priamo v inkriminovanej pohraničnej oblasti, Edna Atai v Rosh Pina, ktoré leží 40 km od hraníc s Libanonom a Stella Amineva v meste Haifa, na ktorú taktiež dopadli rakety.
Názov výstavy Pozdravy z Izraela sa dá vnímať v dvoch rovinách. Prvú reprezentuje samotný význam pozdravu "Šalom alechem" - Pokoj buď s vami. V nepokojnej situácii však nadobúda druhú rovinu, v zmysle potrebujeme mier.
Expozícia potrvá do 20. augusta, potom pôjde pozdraviť Slovinsko.
Autor: ROBERT HOZA (Autor je publicista)