SME

Držiteľ hereckého Guinnessovho rekordu - Dustin Hoffman

BRATISLAVA 7. augusta (SITA) - Herec Dustin Lee Hoffman sa narodil 8. augusta 1937 v kalifornskom Los Angeles do manželstva Harryho Hoffmana a Lillian Gold. Jeho rodičia pochádzali z európskych židovských ...

BRATISLAVA 7. augusta (SITA) - Herec Dustin Lee Hoffman sa narodil 8. augusta 1937 v kalifornskom Los Angeles do manželstva Harryho Hoffmana a Lillian Gold. Jeho rodičia pochádzali z európskych židovských rodín. Lillian sa narodila v Rumunsku, ale jej rodičia pochádzali z Ruska a Harryho predkovia pochádzali z Poľska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dustinovou prvou ambíciou bolo stať sa koncertným klavírnym umelcom - navštevoval preto losangeleské konzervatórium. Potom sa začal zaujímať o medicínu - rok navštevoval Santa Monica College, ale pre slabé známky odišiel. Aby si zlepšil priemer, zapísal sa na hodiny herectva, čo sa mu stalo osudným. V súčasnosti spomína, že na týchto hodinách sa konečne cítil úplne spokojný. Dva roky hrával spolu s neskorším kolegom Geneom Hackmanom v Pasadena Playhouse. Spolužiaci ich oboch označovali za najnepravdepodobnejších kandidátov na úspech na hereckom poli. Frustrovaný Hackman vzal iniciatívu do vlastných rúk a odišiel do New Yorku. Hoffmanovi ponúkol, aby mu zavolal, keď bude v meste. Hoffman prijal Hackmanovu ponuku a čoskoro za ním odcestoval. Neskôr sa dvojica spriatelila s ďalším mladým hercom bojujúcim o svoje miesto Robertom Duvallom. Dustin vystriedal niekoľko zamestnaní - robil šatniara v reštauráciách, pracoval v mestských Zlatých stránkach alebo navliekal havajské kvetinové vence. Príležitostne sa ale dostal aj k menším televíznym úlohám. Aby zarobil dostatok peňazí, herectvo na istý čas zanechal a začal učiť. V roku 1960 získal úlohu v mimo-broadwayskom divadelnom predstavení a v roku 1961 sa dostal aj na Broadway. Príležitostne nakrúcal televízne reklamy. Zdokonaľovaniu svojich hereckých schopností sa začal venovať pod vedením Lee Strasberga.

SkryťVypnúť reklamu

Zo začiatku a v polovici šesťdesiatych rokov sa Hoffman objavil v množstve televíznych programov. Jeho debutom na filmovom plátne bola snímka The Tiger Makes Out (1967) po boku Eliho Wallacha. V roku 1966 začal mladý režisér Mike Nichols - čerstvý držiteľ oscarovej nominácie za film Kto sa bojí Virginie Woolfovej? (1966), obsadzovať svoj ďalší film - adaptáciu málo známej novely Charlesa Webba Absolvent. Prvou voľbou na stvárnenie Benjamina Braddocka bol Warren Beatty, ktorý ale z obsadenia čoskoro vypadol. Druhým kandidátom bol Robert Redford, ktorý postavu veľmi chcel, ale napokon sa zmieril s Nicholsovým názorom, že je príliš šarmantný a populárny na stvárnenie sexuálne neukojeného panica s upotenými dlaňami. Hoffman sa na konkurze zúčastnil s veľkým záujmom o rolu a našťastie pôsobil dostatočne neobratne a roztržito, aby režiséra presvedčil. Nakrúcanie začalo v marci 1967. Pred kamerami sa stretol s Anne Bancroft, ktorá stvárnila promiskuitnú Mrs. Robinson - aj keď medzi ich postavami mal byť vekový rozdiel 20 - 25 rokov, Bancroft bola staršia len o necelých šesť rokov. Dustin Hoffman mal v čase začiatku nakrúcania 29 rokov a svojim hereckým výkonom si vyslúžil nomináciu na Oscara. Snímka bola nominovaná na Cenu Akadémie v kategórii Najlepší film a Nichols si odniesol cenu ako najlepší režisér. Absolvent (1967) je podľa Amerického filmového inštitútu (AFI) siedmym najlepším filmom všetkých čias. Nasledoval Polnočný kovboj (1969) v réžii Johna Schlesingera. Práve vďaka stvárneniu Ratso Rizza si Hoffman vyslúžil svoju druhú nomináciu na Oscara.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz si mohol začať plniť sny a hrať postavy, o ktorých celé roky sníval. Namiesto veľkých hollywoodskych filmov si ale radšej vyberal menšie - charakterovejšie snímky. Vo filme Arthura Penna Malý veľký muž (1970) Hoffman stvárnil Jacka Crabba od tínedžera do jeho 121 rokov. Dustin je vďaka tomu držiteľom Guinnessovho rekordu za stvárnenie najväčšieho vekového rozsahu. Nasledovali ďalšie úspešné snímky ako Strašiaci (1971), Motýľ (1973) po boku Stevea McQueena a dráma Lenny (1974), ktorá znamenala jeho tretiu nomináciu na Oscara počas siedmich rokov. V roku 1976 sa Hoffman objavil vo dvoch najvýznamnejších filmoch tohto desaťročia. Len štyri roky po afére Watergate zvečnil režisér Alan J. Pakula príbeh reportérov Boba Woodwarda a Carla Bernsteina v podobe politického thrilleru Všetci prezidentovi muži (1976). Vo filme, ktorý získal osem nominácií na Oscara, Hoffman stvárnil Bernsteina a Robert Redford Woodwarda. Opätovná spolupráca s režisérom Johnom Schlesingerom vyústila do snímky Maratónec (1976) - adaptácie rovnomennej novely Williama Goldmana. Pomerne chladne prijatú snímku Na slobode (1978), ktorá mala byť Hoffmanovým režisérskym debutom, režíroval Ulu Grosbard. Nasledoval Dustinov prvý skutočný prepadák Agatha (1979) režiséra Michaela Apteda. V roku 1979 prišla dráma Kramerová versus Kramer v réžii Roberta Bentona. Hoffman, ako workoholický Ted Kramer, ktorého opustí žena (Meryl Streep), aby ich syna vychovávala sama, získal svojho prvého Oscara. Snímka získala Ceny Akadémie aj v kategóriách Najlepší film, ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a réžia.

SkryťVypnúť reklamu

Osemdesiate roky Hoffman veľkolepo odštartoval ako Tootsie (1982). Snímka o hercovi, ktorý sa prezlečie za ženu, aby získal prácu a stane sa nesmierne populárnou "herečkou", získala desať nominácií na Oscara. Pre Tootsie Dustin odmietol titulnú postavu v životopisnej snímke Gándhí (1982). Iróniou je, že v boji o Oscara potom prehral s Benom Kingsleym, ktorý rolu Gándhího napokon stvárnil. Po veľkom úspechu ale prišiel veľký neúspech - komédia Ishtar (1987), ktorá získala tri nominácie na Zlatú malinu - Hoffmana však kritici ušetrili. Rok potom zase nasledoval herecký koncert v podobe snímky Rain Man (1988). Ako autistický matematický génius Raymond Babbitt si Hoffman získal srdcia divákov na celom svete. Kritici túto postavu dokonca označovali za to najlepšie v Hoffmanovej kariére a Americká filmová akadémia ju ocenila druhým Oscarom. V kriminálnej komédii Rodinný podnik (1989) si pod režisérskou taktovkou legendárneho Sydney Lumeta zahral spolu so Seanom Connerym a Matthewom Broderickom.

SkryťVypnúť reklamu

Deväťdesiate roky v kariére Dustina Hoffmana možno nazvať "komerčnou dekádou", keďže nakrútil viacero veľkých filmov pre veľké filmové štúdiá. Začal akčným krimi Dick Tracy (1990), pokračoval neúspešným Billym Bathgateom (1991), po ktorom ale prišla rodinná fantasy snímka Stevena Spielberga Hook (1991), rozpačito prijatý Hrdina proti svojej vôli (1992) s Geenou Davis a Andym Garciou, akčná dráma Smrtiaca epidémia (1995) alebo kriminálna dráma Spáči (1996). Potom sa objavil v neúspešnom Meste šialencov (1997), sci-fi thrilleri Sféra (1998), ale i v neúspešnom spracovaní príbehu Jany z Arku v réžii Luca Bessona Posol: Príbeh Johanky z Arku (1999). Počas nakrúcania komédie o sexuálnom škandále amerického prezidenta Vrtieť psom (1997), ktorá znamenala jeho siedmu nomináciu na Oscara, zažili spolu s Robertom De Nirom a režisérom Barrym Levinsonom zvláštne stretnutie s prezidentom Billom Clintonom, ktorý sa De Nira vo washingtonskom hoteli opýtal: "Tak, o čom je tento film?"

SkryťVypnúť reklamu

Nové tisícročie Hoffman začal romantickou drámou Polnočná míľa (2002) v réžii Brada Silberlinga. Nasledovali dve finančne neúspešné snímky Chladnokrvne (2003) a kritikmi dobre hodnotená Porota (2003). V roku 2004 si zahral menšiu postavu v Hľadaní Krajiny-Nekrajiny (2004), stvárnil detektíva v rozporuplne prijatej komédii Mám rád Huckabees (2004) a otca v bláznivej komédii Jeho foter, to je lotor! spolu s Robertom DeNirom a Benom Stillerom.

Hoffman má dve deti z manželstva s Anne Byrne, ktoré trvalo od 4. mája 1969 do 6. októbra 1980, a štyri ďalšie (Jacob, Max, Rebecca a Alexandra) so svojou súčasnou manželkou Lisou Gottsegen, s ktorou sa zosobášil v októbri 1980.


Spracované podľa: www.imdb.com, www.csfd.cz, www.nndb.com, en.wikipedia.org a www.thegoldenyears.org/hoffman.html.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 057
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 803
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 392
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 728
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 19 574
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 500
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 928
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu