Ida Kelarová.
FOTO – ČTK
Ako uviedol jeho riaditeľ Michel de Maulne z Paríža, organizácia festivalu je tým komplikovanejšia, ale umožňuje skutočný dialóg a prelínanie kultúr.
„V prvých ročníkoch boli na festivale hlavne vystúpenia francúzskych umelcov, čo sa dalo zorganizovať aj z Paríža. Od tretieho ročníka oveľa viac integrujeme aj slovenských umelcov, čo si vyžaduje aspoň tri-štyri mesiace práce na Slovensku,“ dodal Maulne.
Capalest tento rok predstaví najmä kultúru francúzskych ostrovov Trinidad a Guadeloupe v Karibiku. „Myšlienka priniesť na festival kultúru francúzskych Antíl mi napadla, keď som v kaviarni neďaleko môjho parížskeho bytu začula hrať hudobníkov pochádzajúcich z Guadeloupe. Ide o MSM duo, ktoré zahrá aj v Štiavnici,“ povedala výkonná riaditeľka festivalu Antónia Miklíková, slovenská herečka žijúca vo Francúzsku.
Prvý festivalový večer bude venovaný bývalému prezidentovi Senegalu a zároveň frankofónnemu umelcovi Leopoldovi Sédarovi Senghorovi, ktoré volali aj otcom čiernej kultúry. V hudobno-poetickom predstavení vo francúzštine a slovenčine vystúpi päť umelcov zo Slovenska, Senegalu a Martiniku. Súčasťou festivalu bude aj výstava o Senghorovom živote.
Štvrtok bude venovaný rómskej kultúre. Interpretovať ju budú nielen Rómovia, ale aj Slováci. Prevažne rómskym piesňam a tancom bude venované vystúpenie folklórneho súboru Šarišan, poetickú tvorbu rómskych autorov predvedú slovenskí herci vo večere Od rubáša po perinku. Hosťom večera bude speváčka Ida Kelarová. Podľa Maulnea môže byť Slovensko v ochrane rómskej kultúry príkladom pre ostatné európske štáty.