Účastníci tvorivej dielne Klaunská technika.
FOTO – AUTORKA
o, nemeckého a srbsko-rodáckeho divadelníctva.
Už v pondelok sa pustili do súboja s praktickou dramaturgiou, klaunskou technikou a recitáciou členovia tvorivých dielní. Výsledky práce ich nezahanbili - klauni zožali smiech, recitátori vnútorné rozochvenie.
Čo najlepšie sa medzi amatérskymi divadelníkmi na Slovensku urodilo? Žánrová i tematická pestrosť od stredoveko-renesančnej morality cez dedinskú minulostno-súčasnostnú problematiku či rozprávkovú žatvu nielen detí a nielen pre deti, komédiu, drámu, tragédiu, konverzačku až po postmodernu až surrealizmus tej najobyčajnejšie ozvláštnenej Padesátky. Za ňu zožal Divadelný súbor Disk Trnava Cenu za tvorivý čin roka.
V záverečnom slove poroty Vladimír Štefko konštatoval rozpor medzi náročnosťou režijno-dramaturgickej koncepcie a herectva na jednej strane a opačnou situáciou, keď sa silné herectvo stretlo síce s ambicióznym, ale nie dosť presným a dôkladným režijným vedením. „Ak by sme mali lakonicky pomenovať ústredný problém inscenácií Scénickej žatvy, tak je to vnútorná nerovnováha všetkých zložiek javiskovej syntézy.“
Martinské umelecké sýtenie napĺňalo vnútornú potrebu dnešného človeka po hľadaní a nachádzaní koreňov (inscenácia Zem zo srbského Kysača, Dedičstvo z Rimavskej Píly, Jozef Mak súboru zo Spišskej Novej Vsi) a overení si vlastnej ľudskej, mravne potvrdenej identity (Druhá smrť Jany z Arcu Celkom malého divadla z Levíc) i tej osobnej v premenách ľudského času (trnavská diskovská Padesátka).
Detské divadlo i to hrané pre deti potvrdilo svoje kvality príklonom k lyrickosti, humoru a nie až takej spontánnej hre.
Herecky vynikli okrem iných manželia Ria a Petr Meszárošovci, opory Disku Ján Rampák, Milan Brežák, Pavol Lančarič, Dana Gudabová, Popradčania z Divadla Commedia Dušan Kubáň, Michal Novák, ale i malá Lívia Melicherová zo špecializovaného zariadenia pre mentálne postihnuté deti.
Režijne zaujali Jaroslav Lacko, Jaroslava Čajková, Edo Šebian, Dušan Vicen, Peter Hudák, Marián Lacko, Marina Schubarth a viacerí ďalší.
I keď sa na diskusnom fóre tvorcovia dočkali nejednej kritickej pripomienky, vavríny si domov odniesli všetci nielen v podobe neraz búrlivého diváckeho ohlasu, ale aj chuti do ďalšej ochotníckej činnosti.
Autor: BOHUSLAVA VARGOVÁ– –HÁBOVČÍKOVÁ (Autorka je publicistka)