Bratislava 10. septembra (TASR) - Putovná výstava Martin Luther Reformátor, inštalovaná v dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave od 10. augusta 2006, sa v týchto dňoch skončila a presúva sa do Maďarska.
Popri iných cenných exponátoch si návštevníci výstavy mohli pozrieť i obrazy, dokumenty a trojrozmerné materiály približujúce rodinu a domáce prostredie nemeckého reformátora cirkvi Martina Luthera.
Expozíciu pripravilo Centrum Martina Luthera vo Wittenbergu v Spolkovej republike Nemecko. Od jej premiéry v júli 2003 v kanadskom Winnipegu výstavu videli tisícky návštevníkov v USA i vo viacerých európskych štátoch, napríklad vo Švédsku, Dánsku či Poľsku.
Výstava sa stretla so záujmom i na Slovensku, kde u niektorých návštevníkov vyvolala otázky, či náhodou nie sú v SR potomkovia tejto osobnosti, keďže nielen v Bratislave, ale aj iných slovenských mestách žili i dnes žijú viacerí nositelia priezviska Luther. Napríklad, v monografii bývalého slobodného kráľovského banského mesta Ľubietová "Dejiny evanjelického a.v. cirkevného zboru v Ľubietovej", ktorá vyšla v roku 1941, sa uvádza, že pred 65 rokmi žili v Ľubietovej dve rodiny dvoch Jánov Lutherovcov. Autor monografie, evanjelický farár Ctibor Ján Handzo uvádza, že už pred 165 rokmi žiadal ľubietovský národovec Jozef Kmeť tunajší magistrát, aby mu v origináli alebo odpise dali z archívu na historické spracovanie Lutherov list, ktorý napísal svojej sestre do Ľubietovej, čo je zaznačené i v mestskom protokole. Cirkevný historik Slávik v Dejinách Zvolenského seniorátu v roku 1933 píše, že v Ľubietovej žil Lutherov syn a tiež, že jeho potomok Florián Luther tu bol v roku 1660 senátorom a Juraj Luther v roku 1686 richtárom Ľubietovej. Aj keď hodnoverné dôkazy o tom, že Lutherovci na Slovensku môžu byť skutočne potomkami Martina Luthera nie sú zatiaľ k dispozícii, hľadanie v archívoch môže priniesť nové fakty, uvádza tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku Eva Bombová.