SME

Roman Polański dostane cenu za celoživotné dielo

BRATISLAVA 13. septembra (SITA) - Poľský režisér Roman Polański dostane od Európskej filmovej akadémie cenu za celoživotné dielo. Sedemdesiattriročného rodáka z Paríža ocenia za výnimočný prínos svetovej ...

BRATISLAVA 13. septembra (SITA) - Poľský režisér Roman Polański dostane od Európskej filmovej akadémie cenu za celoživotné dielo. Sedemdesiattriročného rodáka z Paríža ocenia za výnimočný prínos svetovej kinematografii. Cenu si prevezme v decembri počas odovzdávania Európskych filmových cien v poľskej Varšave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Filmár, ktorý v Poľsku prežil hrôzy II. svetovej vojny, získal Oscara za film Pianista (2002) inšpirovaný jeho vlastným útekom z krakovského geta. Polańského matka zomrela v koncentračnom tábore v Osvienčime, otec takmer zahynul v rakúskom koncentračnom tábore Mauthausen-Gusen, ale jemu sa podarilo z krakovského geta ujsť a vojnu prečkal potulkami po poľskom vidieku. Film získal aj Zlatú palmu na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes a britské filmové ceny BAFTA v kategóriách Najlepší film a Najlepšia réžia.

SkryťVypnúť reklamu

Polański, ktorý plynulo rozpráva šiestimi jazykmi: poľsky, rusky, anglicky, francúzsky, španielsky a taliansky, študoval na filmovej škole v Lodži. Ukončil ju v roku 1959 a spočiatku pôsobil ako divadelný a filmový herec. Režijnú kariéru začal v roku 1958 krátkymi filmami, za ktoré získal množstvo medzinárodných ocenení. Ako režisér hraných filmov úspešne debutoval psychologickou drámou troch ľudí Nôž vo vode (1962), za ktorý získal hlavnú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach a vyslúžil si aj svoju prvú nomináciu na Oscara. V roku 1968 Polański nakrútil úspešný psychologický thriller Rosemary má dieťatko. Medzi jeho ďalšie významné filmy patrí film noir Čínska štvrť (1974) s Jackom Nicholsonom a Faye Dunaway v hlavných úlohách, alebo romantická dráma Tess (1979), ktorú nakrútil v anglicko-francúzskej koprodukcii.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho druhú manželku Sharon Tate 9. augusta 1969 brutálne zavraždila fanatická skupina narkomanov združených okolo Charlesa Mansona. Tate bola v tom čase v ôsmom mesiaci tehotenstva - čakala ich prvé dieťa. Krátko po zatknutí vrahov odišiel zničený Polański so zlomeným srdcom do Európy. V tom istom roku stratil aj blízkeho priateľa a spolupracovníka - džezmena Krzysztofa Komedu. O niekoľko rokov neskôr sa 43-ročný režisér zaplietol do sexuálneho škandálu - obvinili ho zo znásilnenia 13-ročnej Samanthy Geimer. Po 45 dňoch strávených na psychiatrii 1. februára 1978 zo Štátov ušiel do Francúzska, kde sa ako právoplatný občan krajiny usadil mimo dosahu americkej jurisdikcie. V USA mu naďalej hrozí 50 rokov väzenia a bezpečne sa nemôže cítiť ani v ďalších krajinách, ktoré s nimi majú dohodu o vydávaní stíhaných osôb. Režisér sa preto týmto krajinám, ako je napríklad Veľká Británia, vyhýba a cestuje najmä medzi Francúzskom a Poľskom. Preto si nemohol v roku 2002 osobne prevziať ani svojho jediného Oscara. Až o päť mesiacov neskôr mu ho vo Francúzsku odovzdal jeho dobrý priateľ - herec Harrison Ford. O rok neskôr dostal na medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch Krištáľový glóbus za mimoriadny prínos svetovej kinematografii.

SkryťVypnúť reklamu

Cenu za celoživotné dielo už od Európskej filmovej akadémie dostal herec Sir Sean Connery, skladateľ Ennio Morricone a komediálna skupina Monty Python.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 057
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 828
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 946
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 627
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 485
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 953
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu