SME

Profily NU JAZZ DAYZ_FM

ZERO DB
Label Ninja Tune si už našiel svoju hviezdu na rok 2006! Album Bongos, Bleeps & Basslines je splneným snom všetkých, ktorí si značku Zero dB obľúbili vďaka remixom skladieb interpretov ako Nicola Conte, Sun Ra, Peace Orchestra a mnohých ďaľších. S dávkou humoru tvrdia, že za 50 tisíc dolárov by zremixovali aj Lisu Marie Presley-začali by však tým, že by vymazali jej hlas.
Jazzový kráľ Chris Vogado a funkový démon Neil Combstock ako ich niektorí označujú si dali na debute záležať, veď koniec koncov čakali sme naň niekoľko rokov. Hard jazz, hip hop, house a electro v latinskom a africkom šate-nie každý dokáže nájsť medzi týmito štýlmi tú správnu rovnováhu. Zero dB to dokázali!

YVONNE SÁNCHEZ
Poľsko-kubánska vokalistka so zamatovým hlasom Yvonne Sánchez je po dvanástich rokoch života v Prahe, kráľovnou českej jazzovej scény. Spolupracovala s Danom Bártom, Robertom Balzarom či s medzinárodne uznávaným Billy Cobhamom. Svojím nezameniteľným hlasom si získala verných poslucháčov v Anglicku, Portugalsku, Brazílii, na Kube a aj v USA. Bolo to práve stretnutie s inými kultúrami, ktoré ju zavialo od jazzu k latinskej bosa nove a sambe. V duchu jej hudobných koreňov sa nesie aj jej album „Pozvání“ z roku 2001. Nositeľka prestížnej českej hudobnej ceny Vokalistka roku 1998 sa na pódiu predstaví so svojou medzinárodnou skupinou.

FOOLCUT
Za jedinečným slovenským projektom Foolcut sa ukrýva mladý klavirista-samouk Dušan Vančo, okrem iného aj dj Rádia_FM. Remixoval Mango Molas, Zuzanu Mojžišovú alebo B3 a jeho vlastné EP Something Like Jazz šíri do sveta prostredníctvom formátu mp3 nemecké vydavateľstvo Noderecords. Prináša svoj inovatívny pohľad na jazzovú hudbu s využívaním samplov a živých nástrojov.

YONDERBOI
Začal hodinami gitary na základnej škole a dotiahol to až k eklektickým albumom, ktoré dnes predvádza v kluboch po celom svete. Nehanbí sa za to, že vyrástol v odľahlej dedine. Naopak, práve vďaka tomu dostal na svoj prvý album Shallow and Profound pokojnú atmosféru so zmesou trip hopu a jazzových melódií šestdesiatych rokov. Keď po úspechu prvého albumu sformoval sprievodnú kapelu, s ktorou prebrázdil celú Európu, výrazne zmenil prístup k hudbe aj tvorbe svojich albumov. Prestal si klásť závažné otázky a začal riešiť postoje ľudí k životu a ich meniace sa pocity a nálady. Navyše vymenil dedinu za hlavné mesto a priniesol premyslenejší a filmovou hudbou ovplyvnený album Splendid Isolation. A ako to v správnych filmoch býva, tak je to aj na jeho albume- tajomstvo celého príbehu odhalí až na konci skladby. Laszlo Forgasi úprimnú lásku k hudbe dokazovať nemusí, veď namiesto toho, aby si kúpil vlastný byt, radšej nahral debutový album. Na pódiu sa predstaví s Kings of Oblivion.

PAROV STELAR AND THE WOLF MYER ORCHESTRA
Parov Stelar aka Marcus Füreder stojí od roku 2003 na čele vydavateľstva Etage Noir Recordings. Keď sa o rok na to zjavil s albumom Rough Cuts, dostával na svoje dielko samé pozitívne reakcie . Kritici ho označujú za kráľa vo využívaní samplov, čo dokonalým spôsobom predviedol na svojom druhom albume Seven Storm. Paradoxom je, že údajne žiadny sampler pri tvorbe albumov nevyužíva. Vokály na album si vyberá veľmi starostlivo, na ten ostatný prispela talianska speváčka Odette Di Maio, princezná rakúskej jazzovej scény Anita Riegler a Leena Conquest. Cíti silné prepojenie s trip hopovou érou deväťdesiatych rokov, najmä s Portishead a Massive Attack a nedá dopustiť ani na Skalpel či Mr. Scruffa. Na festivale sa predstaví po boku kolegov z vydavateľstva, The Wolf Myer Orchestra.

MICRO AUDIO WAVES
Portugalský Mirco Audio Waves sa na scéne zjavili v roku 2000, pôvodne ako duo v zložení C.Morg a Flak. Ich hudba v tom čase zaváňala minimalom, čo sa odrazilo aj na debutovom eponymnom albume. Všetko sa zmenilo po príchode vokalisky Claudie F., s ktorou nahrali album No Waves. Vďaka nemu získali nielen uznávanú Qwartz Award za najlepší album ale získali si aj priazeň legendárneho Johna Peela, v ktorého programe mali stále miesto. Rozumieť im je niekedy ťažké, okrem angličtiny využívajú aj nezmyselný jazyk, ktorý si sami vytvorili.

BRATŘI ORFFOVÉ (CZ)
Folktronický „bratia“ Ivan Gajdoš, Lukáš Novotný a Matouš Godík, zo začiatku bojovali so vzájomnou nedôverou a aj s pocitom, či si „folk 21.storočia“ v ich podaní nájde svojho poslucháča. Obavy sa rozplynuli a v spolupráci s menami ako Filip Míšek (Khoiba), Floex, Frogski Pop alebo Petr Tichý (Alvik) priniesli debutový album Bingriwingri. Live vystúpenia absolvujú v sedemčlennej zostave a pripraviť sa treba nielen na folktroniku, lebo možno dajú aj svoju obľúbenú tatarskú „lidovku“.

LESNÍ ZVĚŘ (CZ)
Projekt Lesní Zvěř vznikol v roku 2001 a pohltil do seba zaujímavé postavičky českej hudobnej scény- Martina Čecha, Jiřího Hradila, Miloša Rejseka a Mareka Steyera. Vo svojej hudbe spájajú živý drum&bass, jazz, blues a funky s vokálmi, ktoré miestami pripomínajú speváka zo starého New Yorského baru. V súčasnosti pod palcom osvedčeného producenta Dušana Neuwertha (Extasy of St. Theresa, Tatabojs) pracujú na debutovom albume.

TINA (SK) )
Kedysi vyhlásila, že chce byť tak dobrá ako Roberta Flack. Dnes je Martina Csillaghová alias Tina už minimálne tak dobrá, aby sa zaradila medzi slovenskú špičku medzi speváčkami. Po spolupráci s B3 a vydaní vlastného eponymného albumu výborne zapadla na koncertné pódiá aj do rotácií slovenských rádií hitmi Feel Like Making Love, Stačí tak málo alebo spoluprácou s rapperom Čistychov v pesničke Naša.

BIKININSPECTOR & SQUAL (PL) )
Za poľským projektom Bikiniinspector sa ukrýva Michał Pietrzak, ktorého prvé spojenie s hudbou nastalo pri prehrabávaní sa v hudobnom archíve jeho otca, plnom klasických amerických jazzových nahrávok. Potom ako si na pár rokov vyskúšal divoký klubový život, sa v roku 2001 na čas presťahoval do poľských Tatier, aby načerpal potrebnú energiu a našiel pokoj a harmóniu. Po nutnej pauze naplno rozbehol projekt Bikiniinspector, s ktorým dnes brázdi už nielen poľské kluby v spoločnosti projektu Squal. Za ním sa ukrýva chlapík, ktorého niektorí zaslúžene definujú ako „chodiacu dávku spontánnej energie“. Domovom pre hudbu tejto dvojice je už roky vychytený klub Ampstrong v Zakopanom.)

Presný program festivalu nájdete na www.vresk.sk
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako komplexne a účinne vyriešiť problém akútnej hnačky
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  3. Navrhni si tričko, sadni do tieňa a oddychuj
  4. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  5. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  6. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  7. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  8. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  1. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  2. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  3. Navrhni si tričko, sadni do tieňa a oddychuj
  4. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  5. Čo čítať v lete? Tipy na knihy z nášho vydavateľstva
  6. Ako komplexne a účinne vyriešiť problém akútnej hnačky
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  8. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 11 945
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 7 192
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 590
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 860
  5. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 647
  6. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 3 361
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 3 309
  8. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 3 208
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 34 952
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 12 075
  3. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 8 273
  4. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 7 868
  5. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 7 569
  6. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 6 467
  7. Ľuboslava Šusteková: Chrumkavé sladkokyslé zavárané uhorky mojej babky 5 964
  8. Juraj Kumičák: Atrapa 3 594
  1. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  2. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  3. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  4. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  5. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  6. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  7. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  8. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
SkryťZatvoriť reklamu